Ikbal Çika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Ikbale Çika (? - 1957) ka qenë gazetarja e parë shqiptare,[1] e motra e Nebil Çikës dhe e shoqja e Aleks Mavraqit.

Ajo dha një kontribut të rëndësishëm ne rritjen e emancipimit shoqëror dhe edukimit të gruas. Ka qenë kryeredaktorja dhe administratorja e parë e gazetës “Arbëria” dhe pronare e gazetave si “Java”, “Shpresa Kombëtare”, “Ylli i Mëngjesit” dhe “Gruaja Shqiptare”.[2]

Ajo ishte kontribuese dhe drejtuese e gazetave “Minerva”, si dhe “Arbenia”, “Rilindja e Arbërisë”, “Vullneti i Arbërisë” etj. Në gazetat që ajo drejtoi vihej re interesimi i vecantë në tema që trajtonin gruan shqiptare dhe e vinin atë në qendër[3].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://telegrafi.com/ikbal-cika-gazetarja-e-pare-shqiptare/
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2018. Marrë më 28 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ https://klankosova.tv/nje-foto-e-qeshur-e-gazetares-se-pare-shqiptare/