Alexander Fleming

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Alexander Fleming
Sir Alexander Fleming në laboratorin e tij në St Mary's, Paddington, Londër (1943).
U lind në6 gusht 1881
Vdiq11 mars 1955 (73 vjet)
London, England
Vendi i prehjesKatedralja e Shën Palit
ShtetësiaBritanik
Njohur përZbulimi i penicilinit dhe Lizozimës
Karriera shkencore
FushatBakteriologjia, Imunologjia
Nënshkrimi

Sir Alexander Fleming (6 gusht 1881 – 11 mars 1955) ishte një mjek dhe mikrobiolog skocez, më i njohur për zbulimin e substancës së parë antibiotike me efekt të gjerë në botë, të cilën ai e quajti penicilinë. Zbulimi i tij në vitin 1928 i asaj që më vonë u quajt benzilpenicilinë (ose penicilina G) nga myku Penicillium rubens përshkruhet si "fitorja e vetme më e madhe e arritur ndonjëherë mbi sëmundjen". Për këtë zbulim, ai ndau Çmimin Nobel në Fiziologji ose Mjekësi në 1945 me Howard Florey and Ernst Boris Chain.[1]

Ai zbuloi gjithashtu enzimën lizozimë nga shkarkimi i hundës në vitin 1922, dhe së bashku me të një bakter që ai e quajti Micrococcus Lysodeikticus, më vonë u quajt Micrococcus luteus.

Fleming u shpall kalorës për arritjet e tij shkencore në vitin 1944. Në vitin 1999, ai u emërua në listën e revistës Time100 njerëzve më të rëndësishëm të shekullit të 20-të. Në vitin 2002, ai u zgjodh në sondazhin televiziv të BBC për përcaktimin e 100 Greatest Britons, dhe në vitin 2009, ai u votua gjithashtu i treti "skocezi më i madh" në një sondazh të opinionit të kryer nga STV, pas vetëm Robert Burns dhe William Wallace.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Alexander Fleming Biography". Les Prix Nobel (në anglisht). The Nobel Foundation. 1945. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2011. Marrë më 27 mars 2011.