Alfabeti i Elbasanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
400x400px[lidhje e vdekur]

Alfabeti ose Shkrimi i Elbasanit është një shkrim alfabetik i mesit te shekullit të 18-të i përdorur per gjuhën shqipe i shpikur nga Anonimi i Elbasanit.[1]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Elsie, Robert (1995). "The Elbasan Gospel Manuscript ("Anonimi i Elbasanit"), 1761, and the Struggle for an Original Albanian Alphabet" (PDF). Südost-Forschungen (në anglisht). Regensburg: Südost-Institut. 54: 105–159. ISSN 0081-9077. Burimi ka parametra të panjohur: |day= dhe |month= (Ndihmë!)
  • Trix, Frances. 1997. Alphabet conflict in the Balkans: Albanian and the congress of Monastir. International Journal of the Sociology of Language 128:1-23.
  • Trix, Frances. 1999. The Stamboul alphabet of Shemseddin Sami Bey: precursor to Turkish script reform. International Journal of Middle Eastern Studies 31:255-272.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]