Jump to content

Alga e detit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Alga deti nori dhe dulse.

Algat e detit rriten në det afër sipërfaqes së ujit dhe afër bregut të detit me shkëmbinj, ato ndahen në tre grupe kryesore sipas ngjyrës së tyre. Këto janë:

  • Të Kuqe
  • Të Murrme
  • Jeshile

Ato janë te përbëra nga rreth 80 % uje.

Te dhënat ushqyese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto dy alga kane përqëndrimin më të lartë të mineraleve dhe të asimilueshëm 100 % nga organizmi yne. Ato kane në përbërjen e tyre 50 % karboidrate dhe 35 % proteina. Ato kane ne përbërje vitaminat A, B, B12, C, D, E, K përbëhen nga fibra dhe nga 2 % yndyra. Ato rriten ne gropat e formuara te levizjeve te ujit, mund t'i gjejme me emrin sallata e detit.

Kane ne perberje keto minerale Kalcium, Magneziumi, Fosfori, Hekur, Potasiumi, Jodi, dhe te oligoelementet kryesor për organizmin, biles disa lloj algash kane kalcium 10 here me shume se sa qumshti, dhe Hokum rreth 8 here me shume.

Por me rëndësishme është se ato permbajne një lloj karbohidrati qe quhet "acidi alginik" i cili ka aftesine te lidhet me metalet e renda (Zhiva dhe Kadmium Cd) ne gjendje te lire ne organizem dhe ti transportoje ato jashtë organizmit.

Organet e interesuara

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alkalizon gjakun duke hequr acidin dhe metalet helmuese prej tij, stimulon aktivitetin enzimatik.

Aftësitë kuruese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndihmon shume ata individ qe kane mare rezatime apo qe kane mare metale te ndryshme ne trup për eliminimin e tyre.

Alga nori përmban 48 % proteine qe është e barabarte me mishin dhe vezet. Përmban betakaroten aq sa edhe karotat, përmban vitaminën C (50" me shume se portokalli. Përmban vitaminat B1, B2, B3, B12 dhe D3, përmban gjithashtu edhe Calcio, Hekur, Fosfor dhe jodio.

Te njejtat proteina si alga nori dhe 150 mg hekur për 100 g produkt te thate, e cila ndihmon ne rinimin e gjakut. Është shum e pasur ne fibra ushqimore dhe për di piu permban Manganes. Ndryshe quhen sallata e detit dhe rriten ne gropat e formuara nga levizja e ujit.

Shum prej tyre haen te gjalla mbasi janë thare ne meyre natyrale, disa lloje lihen ne uje për 5 min dhe disa te tjera ngrofen pak ne tigan.