Ali bin Abdurrahman el-Hudhaifi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ali bin Abdurrahman el-Hudhaifi
علي بن عبد الرحمن الحذيفي
Personal
Lindur22 maj 1947 (75 vjet)
FejaIslam
KombësiaSaudi Arabian
Fëmijë
  • Muhammad
  • Ahmed Ali El Hudhaifi
  • Abdurrahman
  • Abdullah
  • Abdulaziz
Prindër
  • Abdurrahman el-Hudhaifi (father)
Alma materUniversiteti Islamik Imam Muhamed Ibn Saud
ProfesioniImam

Ali bin Abdurrahman el-Hudhaifi (lindi më 22 maj 1947, Arabisht: علي بن عبد الرحمن الحذيفي) është një imam saudit dhe hatib i El-Mesxhid en-Nebeui, dhe një ish-imam i Xhamisë së Kubas. Stili i tij i recitimit të Kuranit me një melodi të ngadaltë dhe të thellë njihet gjerësisht.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1972 ai u diplomua me një diplomë Bachelor në LigjUniversitetin Islamik Imam Muhamed bin Saud. Në vitin 1975 ai mori një diplomë masterligjin islam nga Universiteti el-Ez'her, dhe më pas mori doktoraturën në të njëjtin universitet.[2]

Ai ishte imam dhe hatib i Xhamisë së Kubas gjatë vitit 1978. Në vitin 1979 ai u bë imam i El-Mesxhid en-Nebeui. Në vitin 1981, gjatë muajit të Ramazanit, ai u emërua imam për namazet e teraviveMesxhid el-Haram dhe më pas u kthye në Xhaminë e MadheMedinës ku vazhdon të prij namazin.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ali Al huthaify - علي الحذيفي - Holy Quran on Assabile". www.assabile.com (në anglisht). Marrë më 27 tetor 2019.
  2. ^ "أئمة المسجد النبوي - في العهد السعودي ١٣٤٥-١٤٣٦ | عبد الله الغامدي" (në arabisht). 27 tetor 2015. Marrë më 27 tetor 2019 – nëpërmjet Internet Archive.
  3. ^ "Biography - Ali Al Hudhaify - Islamise". www.islamise.co.uk (në anglisht). Marrë më 27 tetor 2019.