Hatibi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hatibi ose Hatipi (arabisht: خطيب‎ khaṭīb) është hoxha i caktuar për të kënduar hytben dhe për të bërë predkun e xhumasëxhami.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe. Tiranë: AIITC. fq. 370.