Alicia de Larrocha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alicia de Larrocha
U lind në23 maj 1923
Barcelona
Vdiq25 shtator 2009
Barcelona
Profesionipianiste, kompozitore

Alicia de Larrocha y de la Calle (23 Maj 1923 - 25 Shtator 2009) ishte një pianiste dhe kompozitore spanjolle. Ajo u konsiderua si një nga legjendat e pianos të shekullit të 20-të[1]. Reuters e quajti atë "pianistja më e madhe spanjolle në histori",[2] Time "një nga pianistët më të shquar në botë" dhe Guardian "pianistja kryesore spanjolle e kohës së saj".[3]

Ajo fitoi shumë çmime Grammy dhe një Çmim Princ i Asturias për Arte. Ajo është vlerësuar për sjelljen e popullaritetit më të madh në kompozimet e Isaac Albéniz dhe Enrique Granados. Në vitin 1995, ajo u bë artistja e parë spanjolle që fitoi Çmimin e UNESCO.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jean-Pierre Thiollet, 88 notes pour piano solo, "Solo nec plus ultra", Neva Editions, 2015, p.50. ISBN 978 2 3505 5192 0.
  2. ^ Webb, Jason (26 shtator 2009). "Renowned Spanish pianist de Larrocha dead at 86" (në anglisht). Reuters. Marrë më 26 shtator 2009.
  3. ^ Adrian Jack (26 shtator 2009). "Alicia de Larrocha obituary" (në anglisht). Londër: The Guardian. Marrë më 26 shtator 2009.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]