Alicia de Larrocha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alicia de Larrocha
Alícia de Larrocha i de la Calle (1983).jpg
Lindi më 23 maj 1923
Vendlindja Barcelona
Vdiq më 25 shtator 2009
Vendvdekja Barcelona
Profesioni pianiste, kompozitore

Alicia de Larrocha y de la Calle (23 Maj 1923 - 25 Shtator 2009) ishte një pianiste dhe kompozitore spanjolle. Ajo u konsiderua si një nga legjendat e pianos të shekullit të 20-të. Reuters e quajti atë "pianistja më e madhe spanjolle në histori",[1] Time "një nga pianistët më të shquar në botë" dhe Guardian "pianistja kryesore spanjolle e kohës së saj".[2]

Ajo fitoi shumë çmime Grammy dhe një Çmim Princ i Asturias për Arte. Ajo është vlerësuar për sjelljen e popullaritetit më të madh në kompozimet e Isaac Albéniz dhe Enrique Granados. Në vitin 1995, ajo u bë artistja e parë spanjolle që fitoi Çmimin e UNESCO.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Webb, Jason (26 September 2009). "Renowned Spanish pianist de Larrocha dead at 86". Reuters. Marrë më 26 September 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Adrian Jack (26 September 2009). "Alicia de Larrocha obituary". London: The Guardian. Marrë më 26 September 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]