Amine Gülşe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Amine Gülşe
Informacione personale
Ditëlindja 30 prill 1993
Vendlindja Göteborg, Suedi
Filma & seriale 
 shquar
Asla Vazgeçmem
Kombësia Turke

Amine Gülşe (lindi më 30 prill 1993) është aktore[1] dhe modele suedezo-turke. Ajo u bë Miss Universe Turkey 2014[2] dhe përfaqësoi vendin e saj në Miss World 2014, duke mos arritur në finale.[3][4]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëna e Amines është nga Izmiri, Turqi dhe babai i saj është nga Kirkuk, Irak. Ajo ka një vëlla me emrin Şahan Gülşe. Ajo lindi në Göteborg, dhe u rrit në Angered, Suedi.

Ajo tashmë jeton në Stamboll ku punon si aktore dhe modele.[5][6] Në vitin 2015, ajo luajti në serialin turk Asla Vazgeçmem.[7][8][9]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Amine Gülse". Internet Movie Database. Marrë më 31 korrik 2017.
  2. ^ Angeredstjej blev Miss Turkey GP.se 27 maj 2014. Lexuar më 10 qershor 2017.
  3. ^ Who is former Miss Turkey Amine Gulse? The Sun 3 mars 2017.
  4. ^ "ÇiÇEK VE HEDiYE PEŞiNDE DEĞiLiM". Milliyet. Istanbul: Demirören Group. 8 shtator 2014. Marrë më 3 mars 2015.
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 korrik 2012. Marrë më 22 maj 2018.
  6. ^ Miss Turkey 2014 - Profile
  7. ^ Gence, Hakan (15 shkurt 2015). "Amine Gülşe: Seksi olmak için illa ten göstermek gerekmez". Radikal. Stamboll: Doğan Media Group. Marrë më 3 mars 2015.
  8. ^ "Asla Vazgeçmem dizisinin yayın tarihi belli oldu". Milliyet. Stamboll: Demirören Group. 3 shkurt 2015. Marrë më 3 mars 2015.
  9. ^ "Miss Turkey In Hit New TV Show". Miss World. 25 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 prill 2015. Marrë më 3 mars 2015. Një parametër i panjohur |dead-url= është injoruar (Ndihmë!)