Jump to content

Amri Hernández-Pellerano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Amri Hernández-Pellerano

Amri Hernández-Pellerano është një inxhiniere e elektronikës portorikane dhe shkencëtare e cila harton, ndërton dhe teston elektronikën të cilat do të rregullojnë rrjedhjen e energjisë diellore në atë mënyrë që të ngarkojë baterinë e anijes kozmike dhe në mënyrë që të ngarkoni anijen e baterisë dhe të shpërndajë energji për ngarkesat ose përdoruesit e ndryshëm brenda anijeve të ndryshme në Qendrën e Fluturimit Hapësinor Goddard të NASA-s. Ajo projektoj elektronikën e sistemeve të energjisë për misionin Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP). WMAP është një anije kozmike e misioneve eksploruese të NASA-s që mat temperaturën e rrezatimit të sfondit kozmik mbi qiellin e plotë me saktësi të pashembullt.

Hernández-Pellerano është lindur dhe rritur në Porto Riko, ku ka marrë arsimin e saj fillor dhe të mesëm. Prindërit e saj luajtën një rol të rëndësishëm në jetën e saj duke e inkurajuar atë për të ndjekur një arsim të lartë. Gjatë viteve të shkollës fillore, lëndët që i pëlqen më së shumti ishin matematika dhe shkenca. Ajo hyri në Universitetin e Puerto Rikos në Mayaguez pasi mbaroi shkollën e mesme. Ndërsa në kolegj, ajo u pranua në Programin e Arsimit të Bashkëpunimit të NASA-s, i cili lejoi që ajo të punonte me shkencëtarët e NASA-s në Qendrën e Fluturimit Hapësinor Goddard (GSFC) në Maryland dhe në të njëjtën kohë të fitonin kredi shkollore. Ajo filloi të punojë në GSFC me orar të plotë pasi mori diplomën Bachelor në Inxhinieri Elektrike (BSEE) në UPR. Duke punuar me kohë të plotë, GSFC i dha asaj mundësinë për të përfunduar një diplomë master në Inxhinieri Elektrike nga Universiteti Johns Hopkins..[1]

Karriera në NASA

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1992, Hernández-Pellerano filloi të punonte për Degën e Sistemeve të Energjisë (PSB) në Goddard Space Flight Center (GSFC). Si një projektuese e Elektronikës së Sistemit të Energjisë, ajo ka qenë e përfshirë në projektimin dhe zbatimin e elektronikës të sistemit të energjisë elektrike (PSE) për anije kozmike shkencore të ndryshme. Këto përfshijnë misionet: Tropical Rainfall Measuring Mission (TRMM), Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) dhe Earth Observing-1 (EO-1), të cilat aktualisht janë ende në veprim.

Përgjegjësitë e saj përfshijnë projektimin, ndërtimin dhe testimin e elektronikës që do të rregullojë rrjedhjen e energjisë solare në mënyrë që të ngarkojë baterinë e anijes kozmike dhe për të shpërndarë energji për ngarkesat ose përdoruesit e ndryshëm brenda anijeve të ndryshme.

Pikturë artistike e anijes WMAP

Në vitin 2003, ajo mori çmimin AWFC Arritjen Inxhinierike për dizajnin e saj të Elektronikës së Sistemit të Energjisë në misionin WMAP.  WMAP është një anije kozmike eksploruese e NASA-s që mat temperaturën e rrezatimit të sfondit kozmik mbi qiellin e plotë me saktësi të pashembullt. Kjo hartë e nxehtësisë së mbetur që nga Big Bang jep përgjigje për pyetjet themelore rreth origjinës dhe fatin e universit tonë.[2] Në vitin 2006, ajo u shpërblye me Medaljen e Shërbimit të Veçantë të NASA-s.

Në mesin e veprave të shkruara që ajo ka autorizuar dhe/ose bashkëautorizuar janë:

  • The Space Technology 5 Avionics System (2004), Document ID: 20050156657; Report Number: IEEEAC Paper 1514
  • Closed Loop Software Control of the MIDEX Power System (1998), Document ID: 19990007766
  • An Adaptable Power System with Software Control Algorithm (1998), Document ID: 19990026561
  1. ^ "Hernández-Pellerano". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 15 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ MAP mission