Amy Winehouse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Amy Winehouse
Winehouse looking to the side
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)
 • Vocals
 • guitar
 • drums
Labeli
Websiteamywinehouse.com

Amy Jade Winehouse (14 shtator 1983 – 23 korrik 2011), ishte një këngetare dhe kompozitore angleze. Ajo ishte e njohur për vokalet e thella dhe ekspresive si dhe gjinite muzikore eklektike, duke përfshirë soul[1][2][3] (ndonjëherë të emërtuar si blue-eyed soul dhe neo soul),[4][5] rhythm dhe blues,[6][7][8] dhe jazz.[9] Albumi debutues i Winehouse, Frank (2003), ishte një sukses ndërmjet kritikëve në BRITANI të madhe dhe u nominua për Çmimin Mercury. Albumi pasardhes, Back to Black (2006), çoi në fitimin e pesë 2008 Grammy Awards, ku u cilësua si rekord i nr më të madh të cmimeve e fituar ndonjëherë nga nje grua, kjo e bëri atë të parën grua Britanike e cila fitoi pesë çmime Grammy,[10][11] duke përfshirë edhe tre te tjerë General Field "Big Four" Grammy Awards: Best New Artist, Record of the Year and Song of the Year.

Winehouse fitoi tre Ivor Novello Awards: në vitin 2004, më të Këngën më të Mirë Bashkëkohore  për "Stronger Than Me"; në vitin 2007, më të Këngën më të Mirë Bashkëkohore  sërish, këtë herë për "Rehab"; dhe në vitin 2008, Kënga më e Mirë Muzikore dhe Lyrically për "Love Is a Losing Game." Ajo gjithashtu fitoi 2007 Brit Award për Best British Female Artist, pasi ishtë nominuar për Albumin më të Mirë Britanik, me Back to Black.

Winehouse vdiq nga helmimi me alkool në 23 korrik të vitit 2011, të moshës 27. Albumin e saj të Back to Black pas vdekjes u bë, për një kohë, në mbretërinë e BASHKUAR, albumi më i shitur i shekullit të 21-të.[12]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amy Winehouse kishte lindur në Chase Farm Hospital, në veri të Londrës, nga Prindër Hebre. I ati i saj, Mitchell "Mitch" Winehouse, ishte një instalues dritaresh të panelit dhe pastaj një shofer taksie; dhe nëna e saj Janis Winehouse (née Seaton),[13] ishte një farmaciste.[14] Paraardhësit e Winehouse  ishin ruse dhe polake Hebre emigrantë në Londër. Amy kishte një vëlla, Alex (i lindur më 1979),[15] dhe familja ka jetuar në zonën e Southgate në Londër, e ku ajo mori pjesë në Osidge Shkollë Fillore. Winehouse si një fëmijë mori pjesë në një në nje shkollë Hebre të së dielës.[16] Pasi ajo u rrit në famë, gjatë një interviste ajo shprehu shkarkimin drejt shkollës, duke thënë se ajoi lutej babait të mos shkonte dhe se ajo skishte mësuar asgjë rreth të qenit Hebre duke shkuar gjithsesi.[17] Në të njëjtën intervistë, Winehouse, tha se vetëm shkoi në një sinagogë, një herë në vit në Yom Jom "nga respekti".

Shumë nga Winehouse-t ishin muzikantë profesionistë të jazz.[18] Gjyshja nga babai i Amy, Cynthia ishte një këngëtare dhe ka qënë me saxophonistin e jazz Ronnie Scott.[19] Ajo dhe prindërit e Amy-t kanë ndikuar interesin e Amy në jazz. Babai i Saj, Mitch, shpesh i këndonte asaj këngë nga Frank Sinatra, dhe kur ajo u dënua në shkollë, ajo do të këndoi këngën "Fly Me to the Moon" para se të shkonte tek drejtoresha për tu raportuar.[20] Prindërit e Winehouse u ndarë kur ajo ishte nëntë,[21] dhe ajo jetoi me nënën e saj dhe qëndroi me babanë e saj dhe të dashurën e tij në Hatfield Heath, Essex, në fundjavë.[./Amy_Winehouse#cite_note-FOOTNOTEWinehouse201212-26 [26]][22]

Në vitin 1992, gjyshja e saj Cynthia sugjeroi që Amy të marrë pjesë në Susi Earnshaw Shkolla e Teatrit, ku ajo shkoi të shtunave për të përmirësuar vokalin dhe të mësonte tap dance .[23][./Amy_Winehouse#cite_note-FOOTNOTEWinehouse201215-28 [28]][24] Ajo vijoi shkollën për katër vjet dhe themeloi një grup rap i cili zgjati për një kohë të shkurtër të quajtur Sweet 'n' Sour, me Juliette Ashby, shoqen e saj të femijerisë,[25] , para se të kërkonte kohë të plotë të trajnimit në Sylvia Young Theatre School. Winehouse u dëbua në moshën 14 vjeçare për mos angazhim dhe ngaqë kishte pirsuar hunden.[26] Sylvia Young e ka mohuar këtë—"Ajo ndryshoi shkollë, në 15...unë e kam dëgjuar atë, tha ajo, që u përjashtua; por ajo nuk ishte. Unë kurrë nuk do të të kisha dëbuar, Amy"[27]—ashtu tha dhe Mitch Winehouse.[28] Ajo gjithashtu u shfaq në një episod të The Fast Show, të vitit 1997, me fëmijë të tjerë nga Sylvia Young të Shkollës[29] dhe më vonë morën pjesë në Mount School, Mill Hill; BRIT School në Selhurst, Croydon; Osidge JMI dhe atëherë në Ashmole School.[30][31][32]

Karriera muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimi i karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi luante me kitarën e vellait të saj Alex, Winehouse bleu të sajën kur mbushi 14 dhe filloi të shkruante tekste muzikore një vit më vonë. Menjëherë më pas, ajo filloi të punonte për të jetuar, duke përfshirë, në një kohë, si një gazetare për World Entertainment News Network, përveç të kënduar me grupin lokal të Bolsha Band.[33] Në korrik të vitit 2000, ajo u bë e paraqitur si femra këngëtare me  National Youth Jazz Orchestra; ajo ishte e influencuar të përfshinte Sarah Vaughan dhe Dinah Uashington,[34] këtë të fundit ajo po e dëgjonte në shtëpinë e saj. Shoku më i mirë i Amy-t, Tyler James këngetari soul, dërgoi kaseten e saj demo tek një person në A&R. Winehouse nënshkroi me Simon Fuller's 19 Menaxhimi në vitin 2002 dhe ishte paguar £250 në javë përkundrejt të ardhurave të ardhshme.[35] Ndërkohe që zhvillohej nga kompania e menaxhimit si artiste, ajo u mbajt nën rrogozin sekret te industrisë, edhe pse ishte nje kengetare e rregullt jazz-i në Klubin Cobden.[35] të ardhmen e Saj A&R përfaqësuese në Ishull, Darcus Beese, dëgjuar e saj nga aksidenti kur menaxheri i Lewinson Vëllezërit tregoi disa prodhime nga klientët e tij, e cila botuar Winehouse si kyç këngëtar. Kur ai i kërkoi që këngëtari ishte, menaxher i thashë se ai nuk ishte i lejuar për të thënë. Duke vendosur që ai donte të shenjave të saj, ajo mori disa muaj për të kërkuar rreth e rrotull për Beese që përfundimisht të zbuloni që këngëtari ishte. Megjithatë, Winehouse kishte të regjistruara tashmë një numër të këngëve dhe ka nënshkruar një publikimi të merren me IKE nga kjo kohë. Rastësisht, ajo formuar një marrëdhënie pune me producent Salaam Remi përmes këtyre rekord botuesit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Caulfield, Keith (23 July 2012). "Amy Winehouse's Death Led to Surge in Sales, Chart Moves". Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). Billboard.
 2. ^ Vozick-Levinson, Simon (9 September 2010). "Amy Winehouse to sing 'It's My Party' for Quincy Jones". Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). Entertainment Weekly.
 3. ^ "Amy Winehouse's comeback tour going about as well as you'd expect". Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). The A.V. Club. The Onion.
 4. ^ Cairns, Dan. "Blue-eyed soul: Encyclopedia of Modern Music". Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). The Sunday Times.
 5. ^ Lee, Chris (2 korrik 2015). "Amy Winehouse's boyfriend blasts new documentary 'Amy' as a 'slur upon her'". Entertainment Weekly (në anglisht). Marrë më 14 gusht 2015.
 6. ^ Dave De Sylvia (15 January 2007). "Amy Winehouse – Back to Black". Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). Sputnikmusic.
 7. ^ Powers, Ann (23 July 2011). "Remembering Retro-Soul Singer Amy Winehouse". Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). NPR Music.
 8. ^ "Winehouse, a voice in control of her art, but little else". Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). CNN.
 9. ^ McVeigh, Tracy (23 July 2011). "Amy Winehouse: 'She was a sweet, tiny thing with this huge great voice'". Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). The Guardian.
 10. ^ "Winehouse dominates Grammys with 5 wins". Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). Today Music. Associated Press. 2 November 2008.
 11. ^ Winehouse, Alex (13 February 2008). "Amy Winehouse's brother on her return to form". Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). The Sunday Times.
 12. ^ "Amy Winehouse's Back to Black sets chart record". Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). BBC News. 25 August 2011.
 13. ^ Senior, Amy (25 July 2011). "Death of Amy Winehouse spurs mourning among friends, family and fans as music world loses troubled star". Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). Mancunian Matters.
 14. ^ Sullivan, Caroline (24 July 2011). "Amy Winehouse obituary". Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). The Guardian.
 15. ^ Eliscu, Jenny (23 July 2011). "The Diva and Her Demons: Rolling Stone's 2007 Amy Winehouse Cover Story". Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2011. Marrë më 6 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
 16. ^ Pfeffer, Anshel (9 korrik 2013). "Remembering Amy Winehouse as the Jew She Was Not". Haaretz (në anglisht). Marrë më 5 korrik 2017.
 17. ^ Weissman, Sara (23 korrik 2015). "5 Facts About Amy Winehouse's Jewish Roots". HuffPost (në anglisht). Marrë më 5 korrik 2017.
 18. ^ Cordor, Cyril. "Amy Winehouse – Artist Biography" (në anglisht). AllMusic. All Media Network. Marrë më 31 maj 2014.
 19. ^ Mulholland, Garry (31 January 2004). "Charmed and dangerous". Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). The Guardian.
 20. ^ Nissim, Mayer (13 July 2012). "Exclusive: Amy Winehouse music playlist: Mitch chooses the songs of Amy's life". Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). Digital Spy. Hearst Magazines UK.
 21. ^ Sturges, Fiona (25 July 2011). "Amy Winehouse: Singer who won the hearts of millions but was unable to overcome her dependency on drink and drugs" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2011.. The Independent.
 22. ^ Winehouse 2012, f. 12.
 23. ^ Sandall, Robert (27 July 2008). "Can Amy Winehouse be saved?". Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). The Sunday Times Magazine.
 24. ^ Winehouse 2012, f. 15.
 25. ^ "Amy Winehouse". Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). AskMen.
 26. ^ Roussoulis, Henrietta (18 January 2004). "Amy Winehouse: The Q interview" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2009.. The Independent on Sunday.
 27. ^ Young, speaking to Adrian Goldberg on Radio 5 Live, 23 July 2011
 28. ^ Winehouse, Mitch 2012
 29. ^ {{{titulli}}}Internet Movie Database
 30. ^ "Amy Winehouse: 1983–2011". Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). The Daily Telegraph.
 31. ^ Braddock, Kevin (28 January 2007). "Fame Academy: The Brit School" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2008.. The Independent.
 32. ^ "Osidge, Barnet". Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). Hidden London.
 33. ^ Winehouse, Amy. "Amy Winehouse – Interview". Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). Access All Areas.
 34. ^ "Amy Winehouse and NYJO – photos and a tribute". Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). Londonjazz.blogspot.com. 25 July 2011.
 35. ^ a b Winehouse 2012, f. 34.