Anëtarësimi i Bosnjës dhe Hercegovinës në Bashkimin Evropian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bashkimi Evropian dhe Bosnje Hercegovina

Aderimi i Bosnjës dhe HercegovinësBashkimin Evropian është qëllimi i deklaruar i marrëdhënieve aktuale midis dy entiteve. Bosnja dhe Hercegovina është njohur nga BE si "një vend kandidat potencial" për anëtarësim që nga vendimi i Këshillit Evropian në Selanik në vitin 2003 dhe është në agjendën aktuale për zgjerimin e ardhshëm të BE-së. Bosnja dhe Hercegovina merr pjesë në Procesin e Stabilizim Asociimit dhe marrëdhëniet tregtare rregullohen me Marrëveshje të Përkohshme. [1]

Bosnja dhe Hercegovina aplikoi zyrtarisht për anëtarësimin në Bashkimin Evropian më 15 shkurt 2016, pas viteve të reformave kushtetuese dhe angazhimeve me Marrëveshjen e Paqes në Dejton. Mosarritja e Bosnjës për të përmbushur kushtet për mbylljen e Zyrës së Përfaqësuesit të Lartë (OHR) në Bosnje dhe Hercegovinë, përfshirë adresimin e çështjeve të pronësisë shtetërore dhe ushtarake dhe zbatimin e reformave kushtetuese, e kishte penguar vendin të paraqesë një kërkesë deri në vitin 2016.

Shumë vëzhgues vlerësojnë se Bosnja dhe Hercegovina është në fund për sa i përket integrimit në BE midis shteteve të Ballkanit Perëndimor që kërkojnë anëtarësimin në BE. [2] [3] [4] [1]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Strategy for the Western Balkans". European Commission (në anglisht). 6 shkurt 2018. Marrë më 18 maj 2018.
  2. ^ Reuters. "UK, Germany offer plan to break Bosnia's EU deadlock". Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 2 janar 2015. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Klix.ba. "Sretno Albanijo, BiH ostaje posljednja "crna rupa" Balkana i Evrope" (në boshnjakisht). Marrë më 2 janar 2015.
  4. ^ Radio Free Europe/Radio Liberty. "Najveća povijesna nepravda: BiH u zadnjem vagonu jugoistočnog vlaka prema EU" (në serbisht). Marrë më 2 janar 2015.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]