Jump to content

Andrea Demiroviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Andrea Demirović (Malazezisht: Andrea Demirović - Андреа Демировић) është një këngëtare malazeze e cila u lind më 17 qershor 1985PodgoricëMalit të Zi. Andrea Demirović njihet shkurt si Andrea, studion në Cetine në Akademinë Muzikore (Music Academy).[1]

Karriera e këngëtares Demirovic filloi nga Sunćane Skale 2002 dhe pastaj Andrea përgatiti albumin e saj i cili doli në shitje në vitin 2006. Gjithashtu Andrea u zgjedh reprezentuese e Malit të Zi në Eurovizion 2009Moskë. Mali i Zi nuk u kualifikua për Finalen e madhe por mori vendin e 11/10 në Gjysme-Finale.

Hite[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • All The Best (Baltic Song Contest)
 • Još se nisam ni okrenula
 • Just get out of my life (Eurovision 2009)
 • Kapljica
 • Ley le lee (me Massimo Bertacci)
 • Ljubav ili navika
 • Nije mi žao
 • Nisi ti kriv
 • Novi dan
 • Odlazim
 • Oblak od ljubavi
 • Planina
 • Previše sam mlada
 • La reina de la noche
 • Samo jedan dodir toplih usana
 • So long until we meet again
 • Šta Će Mi Dani
 • To nije moguće
 • Toplo tijelo

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.-{Montenegro: Andrea Demirovic to Eurovision.}- -{esctoday.com}-, Marcus Klier-), 23. 1. 2009.