Jump to content

Andrei Gromyko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andrei Andreyevich Gromyko
Kryetar i Komitetit Ekzekutiv Qëndror të Kongresit të Sovjetit Suprem (President)
Në detyrë
27 qershor 1985 – 1 tetor 1988
Paraprirë ngaKonstantin Chernenko
Vasily Kuznetsov (provizor)
Pasuar ngaMikhail Gorbachev
Zv.Kryeministër i BRSS
Në detyrë
24 mars 1983 – 2 korrik 1985
Paraprirë ngaHeydar Aliyev
Pasuar ngaNikolai Talyzin
Ministër i Punëve të Jashtme
Në detyrë
14 shkurt 1957 – 2 korrik 1985
Paraprirë ngaDmitri Shepilov
Pasuar ngaEduard Shevardnadze
Përfaqësuesi i BRSSOKB
Në detyrë
prill 1946 – 1948
Paraprirë ngakrijohet posti
Pasuar ngaYakov Malik
Anëtar i Komitetit Qëndror të Partisë Komuniste Sovjetike
Në detyrë
27 prill 1973 – 30 shtator 1988
Të dhëna vetjake
U lind më18 korrik 1909
Gomel, Rusi
Vdiq më2 korrik 1989 (79 vjeç)
Moskë, Bashkimi Sovjetik
NënshtetësiaRus
Partia politikePartia Komuniste Sovjetike
PunësimiEkonomist
Diplomat

Andrei Andreyevich Gromyko (rusisht: Андре́й Андре́евич Громы́ко) (18 korrik, 1909, Gomel – 2 korrik, 1989), politikan Rus dhe President i Bashkimit Sovjetik.