Jump to content

Andrew Phillip Cunanan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andrew Cunanan
Emri : Andrew Philip Cunanan
Datlindja : 31 gusht 1969
Vendlindja : National City,California
Shkatari vdekjës : Vetvrasje me armë
Datvdekja : 23 korrik 1997 (27 vjeq)
Veprimtarit : Student,vrasës
Viti Kriminal : 1997
Numri i viktimave : 5
Vendi ku i kreu vrasjet : New Jersey,Minnesota,Illinois,Florida

Andrew Philip Cunanan (lindur 31 gusht 1969 Nacional City, Karliforni dhe vdiq (me saktë u vetëvra) me 23 korrik 1997Miami Beach,Florida) ishte vrasës serial i cili vrau 5 njerez në Amerikë në disa shtete federale të ndryshme ne vitin 1997. Në mesin e viktimave te tij ishte dhe dizenjatori dhe kreatori i famshem i modes Giani Versace. Ai u bë me i kerkuari i FBI-së[1] në vitin 1997 dhe me i riu qe hyri ne këtë listë si 27 vjeçar[2].

Rinia dhe jeta dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Andrew Philip Cunanan u lind National City të Karlifonisë babai itij ishte Modesto Cunanan një amerikan me preadhje Filipinase dhe nëna e tij ishte Anne Shilacci qe ishte amerikano-italijane babai i tij kishte sherbyer në Luftë e Vietnamit dhe nëna ishte nje puntore e thjesht[3]

Në vitin 1981 Andrew u regjistrua ne nje shkolle fetare ne lagje në San Diego të Karlifonisë ai ishte nje nxënës i zhgjuar por i pa sjellshem dhe gjeshtar ai kreu shkollen ne vitin 1987 pas diplomit u regjistrua Universitetin Shtëtror të Karlifonisë ku studioi Historinë ai qysh ne moshë 18 vjeqare kishte orientim te ndryshem seksual ai ishte homoseksual aji filloi te shkonte ne bare Homosekualësh po ashtu filloi te shkonte me burra te moshuar prindrit e tij kuptuan orintimin e tij te pa dëshiruar dhe perjashuan nga familja ne moshen 20 vjeqre pas nje grindje ai ja kishte thyer kraun nënës së tij ai u zhvendos Castro qytez afër San Françisko-së ku familja kishte nje shtepi të vogel aty u perfshi ne vjedhje dhe ne biznisin e drogës para se te flionte vrasjet[4].

Vrasjet dhe krimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vrasja e par Andrew e kreu me 25 prill 1997 ai e kishte qelluar me armë zjari mikun tij Jeffrey Trail ne nje apartamet në Minnesota Jeffrey Trail ishte ish policë dhe shitës[5].

Viktima e dytë ishte David Madson trupi pa jetë i tij gjet me 29 prill 1997 në Rush City,Minnesota Andrew e kishte qelluar me armë në kokë[5].

Vrasjen e tretë Andrew e kreu në Chicago ku kishte vrarë një prokuror dhe jurist qe mirrej me çështje civile Le Miglin prokurët besunan se Miglin u vra me 4 maj 1997 kjo vrasje Andrew Cunanan e shtoi ne listen e të kërkuarve te FBI[6]-së

Andrew në listën e te kërkuarve në FBI

Mbas pesë ditve me makine e viktimës se Andrew skoi ne New Jersey ku me 10 maj kishte vrarë 45 vjeqarin William Reesse roje e varezave në Pensville,New Jersey.

Më 15 korrik 1997,Andrew vraru projektuesin modës Gianni Versace jasht shtepisë tij ne Maimi Beach e kishte qelluar atë. Një dëshmitar ka tentuar të ndjekë atë, por nuk mund të arrijë atë.Ai përdoret automjeti, si dhe rrobat që kishte qenë vetëm veshur, një pasaportë alternative, si dhe artikuj të prerë gazetash e vrasjeve të tij, u gjetën në një garazh aty pranë nga policia i cili u përgjigj.

Gianni Versace një nga viktimat

Vdekja (Vetëvrasja)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 korrik 1997 ndrsa Polica ishte afë vendbanit te tij Adrew vedosi ta vras vet duke futurë pistoltën Taurus gjysmëm automatike ne gojë dhe vrau veten në dhomen e gjumit në katin e dytë me pas polica gjeti trupin e tij të vetë vrarë dhe armën me cilen beri vetvrasje arma i perkishte viktimes se tij te parë te cilën e kishte vjedhur.

Motivet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kohën e krimeve, ka pasur shumë spekulime publike dhe shtyp se motivet Cunanan ishin të lidhura me një diagnozë të infeksionit HIV, megjithatë, një autopsi e gjeti atë të jetë HIV-negativ.

Në mënyrë për të kuptuar së bashku një motiv për zbavitje vrasjen e tij, policia kontrolloi Boathouse ku Cunanan vdiq. Megjithatë, Cunanan lënë prapa gjërat pak personale, hetuesit befasuese, duke pasur parasysh reputacionin e tij për marrjen e parave dhe posedimeve të shtrenjta nga njerëzit e pasur të vjetër. Policia konsiderohen disa nga gjetjet të jetë i shënim, me përjashtim të tubave të shumta të kremt hydrocortisone dhe një koleksion mjaft të gjerë e fiction e CS Lewis.

Motivet e tij mbetet një mister. Teoritë e ndryshme përfshijnë xhelozi për rolin e Versace-së si një "ikonë e homoseksualëve", si domosdoshmëri dhe mundësi në disa vrasje të tjera. Shqyrtimi i sjelljes së tij nga raportet tregon gjithashtu se ai mund të ketë vuajtur nga skizofrenia, një çrregullim personaliteti karakterizohet nga një mungesë e parregullt apo ndjeshmëri.

Popullarizmi ne media dhe filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2014. Marrë më 14 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ http://www.biography.com/people/andrew-cunanan-10239091
  3. ^ http://murderpedia.org/male.C/c/cunanan-andrew.htm
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2014. Marrë më 14 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ a b "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2007. Marrë më 14 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2015. Marrë më 14 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)