Jump to content

Andrian Nikollajev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andriyan Nikolayev

Andriyan Grigoryevich Nikolayev (Çuvashe dhe Rusisht: Андрия́н Григо́рьевич Никола́ев; 5 shtator 1929 – 3 korrik 2004) ishte kozmonaut sovjetike. Nikolayev e donte idenë e fluturimit edhe si fëmijë. Kur ishte djalë i vogël, interesi i Nikolayev për fluturim u manifestua në atë që ai u ngjit në pemë me shokët e tij dhe pretendoi se do të merrte fluturimin nga atje. Këto sjellje nuk u inkurajuan nga fshatarët dhe Nikolayev nuk mori fluturimin nga ndonjë pemë.[1]

Edukimi dhe karriera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nikolayev mbështeti familjen e tij pas vdekjes së babait të tij në vitin 1944, por kjo nuk u favorizua nga nëna e tij, e cila më mirë do të duhej të fitonte një arsimim. Nikolayev më vonë hyri në shkollën e mjekësisë para se të bashkohej me ushtrinë sovjetike.[1] Gjatë trajnimit të tij Nikolayev ishte në gjendje të mbante një gjendje shumë të qetë gjatë situatave stresuese. Qetësia e Nikolayevit do ta bënte atë një kandidat të drejtë për t'u bërë një kozmonaut. Yuri Gagarin, kolegu i tij i ardhshëm, Gherman Titov dhe shtatëmbëdhjetë të tjerë do të bashkoheshin me të në mars të vitit 1960. Nikolayev ishte gjithashtu në një marrëdhënie me Valentina Tereshkovën në atë kohë dhe thuhet se e puthi atë përpara se të hipte në Vostok 3.[1]

Nikolayev fluturoi në dy anije kozmike: Vostok 3 dhe Soyuz 9. Ai gjithashtu shërbeu si rezervë për misionet Vostok 2 dhe Soyuz 8. Më 22 janar 1969, Nikolayev mbijetoi një përpjekje për vrasjen e Leonid Brezhnevit, i ndërmarrë nga një arratisje e ushtrisë sovjetike, Viktor Ilyin. Ai u largua nga trupat kozmonaute më 26 janar 1982.

Nikolayev ishte gjithashtu personi i parë që bëri një transmetim televiziv nga hapësira, në gusht të vitit 1962. Vostok 3 ishte pjesë e fluturimit të parë të dyfishtë hapësinor, me Pavel PopovichVostok 4.

Në ditët e hershme të udhëtimit në hapësirë, ishte e zakonshme që astronautët e trajnuar të vinin në dhomat e izolimit për të parë se sa kohë mund të zgjasin vetëm. Ata u ulën në heshtje të paaftë për të vlerësuar kohën. Shumë njerëz u plasën. Një kozmonaut, Andriyan Nikolayev zgjati më gjatë - katër ditë - dhe u bë i njohur si Njeriu i Hekurt.

Më 3 nëntor 1963, u martua me Valentina Tereshkova, gruaja e parë që fluturoi në hapësirë (shih Vostok 6). Ata kishin një vajzë, Elena Andriyanovna (tani doktoreshë e mjekësisë), para se martesa e tyre të rrëzohej. Sidoqoftë, ata u divorcuan në vitin 1982.

Në vitin 2004, Nikolayev vdiq prej sulmit në zemër në kryeqytetin e Çuvashisë, Cheboksary. Vajza e tij, e cila jeton në Moskë, dëshironte që të varrosej në Star City. Presidenti i Çuvashisë kishte ide të tjera. Pas një ceremoni lamtumire në Cheboksary, Nikolayev u varros në fshatin e tij të lindjes Shorshely. Ai nuk ka familje që jeton në republikë. Planet janë në punimet për të lëvizur trupin në Star City.

  1. ^ a b c Evans, Ben. Escaping the Bonds of Earth: The Fifties and the Sixties. Springer-Praxis Publishing. fq. 41, 42. ISBN 978-0-387-79093-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)