Valentina Tereshkova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Valentina Terechkova.

Valentina Tereshkova Vladimirovna (Rusisht Валентина Владимировна Терешкова), e lindur 6 mars 1937), është një kozmonaute sovjetike dhe inxhiniere, e dalë në pension dhe gruaja e parë që ka fluturuar në hapsirë, ajo ka qenë e zgjedhur nga më shumë se katërqind aplikuesve dhe pesë finalistëve për të pilotuar Vostok 6 më 16 qershor 1963.

Në mënyrë për të hyrë në Korpusin e Kozmonautëve, Tereshkova hyri në Forcat Ajrore Sovjetike dhe kështu ajo u bë gjithashtu civilja e parë që ka fluturuar në hapësirë.[1]

Para rekrutimin e saj si një kozmonaute, Tereshkova ishte punëtore në një fabrikë tekstili dhe një pilote amator. Pas shpërbërjes së grupit të parë të Kozmonautëve femra në 1969, ajo u bë anëtare e shquar e Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik, duke drejtuar zyrën politike. Ajo mbeti politikisht aktiv pas rënies së Bashkimit Sovjetik dhe ende përmendet si një heroinë në Rusinë pas-sovjetike dhe në shumë vende të botës.

Jeta më herët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga e majta në të djathë Yuri Gagarin, Pavel Popovich, Valentina Tereshkova, and Nikita Khrushchev tek Lenin Mausoleum në 1963

Tereshkova u lind në fshatin Maslennikovo në distriktin Tutayevsky, Yaroslavl Oblast, në Rusinë qendrore. Prindërit e saj kishin emigruar nga Bjellorusia.[2] Babai i Tereshkovës ishte një shofer traktori dhe nëna e saj ka punuar në një fabrikë të tekstilit. Tereshkova filloi shkollën në 1945 në moshën tetë vjeçare, por u largua nga shkolla në 1953 dhe vazhdoi edukimin e saj me anë të kurseve me korrespondencë.

Që nga mosha e hershme, ajo ishte e interesuar në parashuta, duke u bërë e para që kërceu në moshën 22 më 21 maj 1959. Në këtë kohë ajo ishte punëtore e tekstilit në fabrikën lokale. Në vitin 1963, ajo u bë sekretare e Ligës Komuniste e të rinjve dhe më vonë u bashkua Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetikë.[3]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tereshkova, skiing, 1964

Pas fluturimit të saj, Tereshkova studioji në Akademinë e Forcave Ajrore Zhukovsky dhe u diplomua me distriktin si një inxhiniere kozmonaute. Në 1977 ajo fitoi një doktoraturë në inxhinieri.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Valentina Tereshkova u martua me kozmonautin Andriyan Nikolayev më 3 nëntor 1963. Një vit pas fluturimit të saj në hapsirë, ajo lindi një vajzë Elena Andrianovna Nikolaeva-Tereshkova,[4] e cila u bë doktoreshë dhe personi i parë që të dy prindërit të jenë kozmonautë. Ajo dhe Nikolayev u divorcuan më 1982. Burri i saj i dytë, ortopedi Yuliy G. Shaposhnikov, vdiq më 1999.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Valentina Vladimirovna TERESHKOVA". Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2011. Marrë më 31 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Першая жанчына‑касманаўт ў дзяцінстве гаварыла па‑беларуску Arkivuar 21 tetor 2013 tek Wayback Machine. Nn.by (24 April 2009). Retrieved on 4 mars 2013.
  3. ^ "President Vladimir Putin of Russia Congratulates Valentina Tereshkova, First Woman In Space on 80th Birthday". YouTube.com. Russia Today. 6 mars 2017. Marrë më 7 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  4. ^ Feldman, Heather (2003). Valentina Tereshkova: The First Woman in Space. Rosen Publishing Group. ISBN 0-8239-6246-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)