Valentina Tereshkova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Valentina Terechkova.
Tereshkova in 1969
Valentina Tereshkova Signature.svg

'Valentina Tereshkova Vladimirovna' (Rusisht Валентина Владимировна Терешкова), e lindur 6 mars 1937), është një kozmonaute Sovjetike dhe inxhiniere, e dalë në pension dhe gruaja e parë që ka fluturuar në hapësirë, ajo ka qenë e zgjedhur nga më shumë se katërqind aplikuesve dhe pesë finalistëve për të pilotuar Vostok 6 më 16 qershor 1963. Në mënyrë për të hyrë në Korpusin e Kozmonautëve, Tereshkova hyri në Forcat Ajrore Sovjetike vetëm në mënyrë honorare dhe kështu ajo u bë gjithashtu civilja e parë që ka fluturuar në hapësirë.[1]

Para rekrutimin e saj si një kozmonaute, Tereshkova ishte punëtore në një fabrikë tekstili dhe një pilote amator. Pas shpërbërjes së grupit të parë të Kozmonautëve femra në 1969, ajo u bë anëtare e shquar e Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik, duke drejtuar zyrën politike. Ajo mbeti politikisht aktiv pas rënies së Bashkimit Sovjetik dhe është ende përmendet si një heroinë në Rusinë post-sovjetike .

Jeta më herët[redakto | redakto tekstin burimor]

Nga e majta në të djathë Yuri Gagarin, Pavel Popovich, Valentina Tereshkova, and Nikita Khrushchev tek Lenin Mausoleum në 1963

Tereshkova u lind në fshatin MaslennikovoTutayevsky Qarkut, Yaroslavl Oblast, në Rusinë qendrore. Prindërit e saj kishin emigruar nga Bjellorusia.[2] Babai i Tereshkovës ishte një shofer traktori dhe nëna e saj ka punuar në një fabrikë të tekstilit. Tereshkova filloi shkollën në 1945 në moshën tetë vjeçare, por u largua nga shkolla në 1953 dhe vazhdoi edukimin e saj me anë të kurseve me korrespondencë.

Edukimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Tereshkova, skiing, 1964

Pas fluturimit të saj, Tereshkova studioji në Akademinë Zhukovsky Air Force dhe u diplomua me distriktin si një inxhinier kozmonauti. Në 1977 ajo fitoi një doktoraturë në inxhinieri.

  1. ^ "Valentina Vladimirovna TERESHKOVA". 
  2. ^ Першая жанчына‑касманаўт ў дзяцінстве гаварыла па‑беларуску. Nn.by (24 April 2009). Retrieved on 4 March 2013.