Anggun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Emri i saj i plotë do të thotë "Mrekulli e lindur nga një ëndërr". Ajo është shumë e famshme në vend lindjen e saj Indonezi dhe në Francë. Gjatë karrjerës së saj, ajo ka kënduar në indonezian, frëngjisht, anglisht  italiano, (gjuhët që ajo zotëron me lehtësi të madhe). Ajo aktualisht jeton midis Parisit dhe Montreal (Kanada).

Biografia[redakto | përpunoni burim]

E bija e Darto Singo, një këngëtar i famshëm dhe produktor indonezian, Angun filloi të këndojë në moshën shtatë vjeçare, deke ndjekur gjurmët e të atit. Dy vjet më vonë regjistron albumin e parë. Në moshën 17 vjeç, ishte një nga yjet më të mëdha të indonezian. Në moshën 19 vjeçare, Angun vendosi të largohej nga Vendi për të kërkuar suksesin në Europë.

Pas një qëndrimi të shkurtër në Londër, ajo shkoi në Paris, ku u takua me Erick Benzi, duke vlerësuar talentin e saj, i propozon të regjistrojnë një album. Benzi e bindi për të braktisur origjinën rrok,për të eksperimentuar një stil më romantik dhe sensuale. Hooverphonic, Alex Callier, shkruan dhjetë këngë per një CD

Kështu ka lindur albumi  Snow On The Sahara, i cili pati një sukses të madh në Francë, Indonezi, dhe në pjesë të tjera të botës. Në kohën e publikimit, për arsye komerçiale, Anggun regjistron në anglisht dhe në frëngjisht, duke publikuar në dy versione albumin. Albumi i dytë, Chrysalis, nuk pati suksesin e albumit të mëparshëm.

Diskografia[redakto | përpunoni burim]

Studio Album[redakto | përpunoni burim]

 • 1986 – Dunia Aku Punya
 • 1991 – Anakut Putih Ebu Ebu
 • 1992 – Nocturno
 • 1993 – Anggun C. Sasmi... Lah!!!
 • 1998 – Borë në Sahara (në anglisht) / Au nom de la lune (në frëngjisht)
 • 2000 – Krisalidë (në anglisht) / Désirs kundërshtare kërkesat (në frëngjisht)
 • 2005 – Luminescence
 • 2008 – Lartësi (English) / 'élévation (frëngjisht)
 • 2011 – Jehona (në anglisht) / Échos (në frëngjisht)
 • 2015 – Toujours një ailleurs
 • 2002 – Hapur Zemrat

Koleksionet[redakto | përpunoni burim]

 • 1994 – Yang Hilang
 • 2006 – Më Të Mirë Të
 • 2013 – Mirë-I: hartimi i një Dekadë 2003-2013

Individuale[redakto | përpunoni burim]

 • 1997 – Neige au Sahara
 • 1997 – La Rose des Shfryn
 • 1997 – Au Nom de La Lune
 • 1997 – La Ligne des Sens
 • 1997 – Borë në Sahara
 • 1998 – Një Trëndafil në Erë
 • 2000 – Një Geste D'amour
 • 2000 – Derriere La Porte
 • 2000 – Ende E Kujton
 • 2000 – Krisalidë
 • 2002 – Verë në Paris (feat. DJ Cam)
 • 2002 – Thellë Deti Blu (feat. Thellë Pyjore)
 • 2003 – Dashuri e imagjinuar, (me Piero Pelù)
 • 2005 – Être Une Femrat
 • 2005 – Cesse la pluie
 • 2005 – Të Zhvishet Mua
 • 2005 – Shpëtimtar
 • 2006 – Juste Avant Toi
 • 2007 – unë do të Jetë Mirë
 • 2008 – Si tu l'avoues
 • 2008 – e Çmendur
 • 2008 – Jadi milikmu
 • 2008 – Ti je t emmène
 • 2008 – Time Njeri
 • 2012 – Echo (unë dhe Ti)

Referenca[redakto | përpunoni burim]


Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]