Anija hapësinore robotike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Interpretimi i një artisti të anijes hapësinore MESSENGER në Merkur

Një anije kozmike robotike është një anije hapësinore pa ekuipazh, zakonisht nën kontroll telerobotik . Një anije kozmike robotike e krijuar për të bërë matje kërkimore shkencore shpesh quhet sondë hapësinore. Shumë misione në hapësirë janë më të përshtatshme me operacione telerobotike sesa me ekuipazh, për shkak të kostos dhe faktorët e rrezikut më të ulët. Për më tepër, disa destinacione planetare si Venera ose afërsia e Jupiterit janë tepër armiqësore për mbijetesën njerëzore, duke pasur parasysh teknologjinë aktuale. Planetët e jashtëm si Saturni, Urani dhe Neptuni janë shumë të largëta për tu arritur me teknologjinë aktuale me anije me ekuipazh, kështu që sondat telerobotike janë mënyra e vetme për t’i eksploruar ato.

Shumë satelitë artificialë janë anije kozmike robotike, siç janë shumë tokësorë dhe roverë .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kopje e Sputnik 1 në Muzeun Kombëtar të Ajrit dhe Hapësirës në SH.B.A.
Një kopje e Explorer 1

Anija e parë hapësinore robotik u nis nga Bashkimi Sovjetik (BRSS) më 22 korrik 1951, një fluturim suborbital që mbante dy qen Dezik dhe Tsygan. Katër fluturime të tjera të tilla u bënë gjatë vjeshtës së vitit 1951.

Sateliti i parë artificial, Sputnik 1, u vu në një orbitë 215 by 939 kilometres (116 by 507 nmi) të Tokës nga BRSS më 4 tetor 1957. Më 3 nëntor 1957, BRSS e leshoj në orbitë Sputnik 2 . Peshonte 113 kilograms (249 lb), Sputnik 2 barti kafshën e parë të gjallë në orbitë, qenin Laika.[1] Meqenëse sateliti nuk ishte projektuar për të shkëputur nga faza e sipërme e automjetit të tij të lëshimit, masa totale në orbitë ishte 508.3 kilograms (1,121 lb) . [2]

Në një garë të ngushtë me Sovjetikët, Shtetet e Bashkuara filluan satelitin e saj të parë artificial, Explorer 1, në orbitën 193 by 1,373 nautical miles (357 by 2,543 km) më 31 janar 1958. Explorer I ishte 80.75 inches (205.1 cm) i gjatë, me cilindër me diametër 6.00 inches (15.2 cm) që peshonte 30.8 pounds (14.0 kg), në krahasim me Sputnik 1, 58 centimetres (23 in) sferë e cila peshonte 83.6 kilograms (184 lb) . Explorer 1 mbarte sensorë të cilët konfirmuan ekzistencën e rripave Van Allen, një zbulim i madh shkencor në atë kohë, ndërsa Sputnik 1 nuk kishte sensorë shkencorë. Më 17 Mars 1958, SH.B.A. leshoi në orbitë satelitin e dytë të saj, Vanguard 1, e cila ishte me madhësinë e një grejpfrut, dhe mbetet në orbitën 360 by 2,080 nautical miles (670 by 3,850 km) sipas të dhënave deri në vitin 2016.

Nëntë vende të tjera kanë lëshuar me sukses satelitët duke përdorur mjetet e tyre të lëshimit: Franca (1965), Japonia dhe Kina (1970), Mbretëria e Bashkuar (1971), India (1980), Izraeli (1988), Irani (2009), Korea e Veriut ( 2012), [3] dhe Zelanda e Re (2018).   [ citimi i nevojshëm ]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Whitehouse, David (2002-10-28). "First dog in space died within hours". BBC NEWS World Edition. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2021. Marrë më 2013-05-10. The animal, launched on a one-way trip on board Sputnik 2 in November 1957, was said to have died painlessly in orbit about a week after blast-off. Now, it has been revealed she died from overheating and panic just a few hours after the mission started. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  2. ^ "Sputnik 2, Russian Space Web" (në anglisht). 3 nëntor 2012.
  3. ^ Christy, Bob (2013-05-10). "Firsts in Space: Firsts in Space". Zarya. Arkivuar nga origjinali më 2008-04-14. Marrë më 2013-05-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]