Jump to content

Anne Morrow Lindbergh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anne Morrow Lindbergh

Anne Spencer Lindbergh (e lindur Morrow; 22 qershor 1906 – 7 shkurt 2001) ishte autor dhe pilote amerikane, dhe gruaja e pilotit Charles Lindbergh.[1]

Librat dhe artikujt e saj përshkuan zhanre nga poezia e deri tek fiktiv, duke prekur tema aq të ndryshme si rinia dhe mosha, dashuria dhe martesa, paqja, vetmia dhe kënaqësia dhe roli i grave në shekullin e 20-të.[2] Libri i Lindbergh Gift from the Sea është një libër që flet për jetën e grave amerikane.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anne Spencer Morrow lindi më 22 qershor 1906 në Englewood, New Jersey.[3] Babai i saj ishte Dwight Morrow, një partner në J.P. Morgan & Co., i cili u bë ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Meksikë dhe Senator i Shteteve të Bashkuara nga New Jersey. Nëna e saj, Elizabeth, ishte një poete dhe mësuese, aktive në edukimin e grave,[4] e cila shërbeu si kryetare e përkohshme të Smith College.[1]

Anne ishte e dyta nga katër fëmijët; vëllezërit e motrat e saj ishin Elisabeth Reeve,[5] Dwight, Jr., dhe Constance. Çdo natë, nëna e Morrow do t'u lexonte fëmijëve të saj për një orë. Fëmijët mësuan shpejt të lexojnë dhe shkruajnë, filluan të lexojnë vetë dhe të shkruajnë poezi dhe ditarë. Anne më vonë do të përfitonte nga ajo rutinë, duke botuar përfundimisht ditaret e saj të mëvonshme për një vlerësim kritik.[6]

Pasi u diplomua në Chapin School në New York City më 1924, ajo ndoqi Smith College nga i cili u diplomua me një diplomë Bachelor të Arteve në vitin 1928.[1][7]

Ajo mori Çmimin Elizabeth Montagu, për esenë e saj për gratë e shekullit të 18-të, si Madame d'Houdetot, dhe çmimi letrar i Mary Augusta Jordan, për pjesën e saj imagjinare "Lida Ishte e Bukur."[8]

Martesa dhe familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morrow dhe Lindbergh u takuan më 21 dhjetor 1927, në Meksiko City.[9] Babai i saj, këshilltari financiar i Lindbergh në J. P. Morgan & Co., e ftoi atë në Meksikë për të përparuar marrëdhënie të mira midis tij dhe Shteteve të Bashkuara.[10]

Në atë kohë, Morrow ishte 21-vjeçare në Smith College. Lindbergh ishte një aviator me profil të lartë, fluturimi i tij vetëm në të gjithë Atlantikun e bëri atë një hero me përmasa të jashtëzakonshme.[7] Pamja e aviatorit djaloshar, i cili rrinte me Morrows, u tërhoq në zemrat e Morrow.

Ata u martuan në një ceremoni private më 27 maj 1929, në shtëpinë e prindërve të saj në Englewood, New Jersey.[11]

Atë vit, Anne Lindbergh fluturoi vetëm për herë të parë, dhe në vitin 1930, ajo u bë gruaja e parë amerikane që fitoi licencën e pilotit të klasit të parë. Në vitet 1930, të dy së bashku eksploruan dhe hartuan rrugët ajrore midis kontinenteve.[12] Lindberghët ishin të parët që fluturuan nga Afrika në Amerikën e Jugut dhe eksploruan rrugët polare ajrore nga Amerika e Veriut në Azi dhe Evropë.[13]

Fëmija i tyre i parë, Charles Jr, lindi në ditëlindjen e 24-të të Anne, më 22 qershor 1930.[14]

Kidnapimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 mars 1932, fëmija i parë i Lindbergh, 20 muajsh Charles Augustus Lindbergh Jr. u rrëmbye nga shtëpia e tyre, Highfields, në East Amwell, New Jersey, jashtë Hopewell. Duke mbërritur në shtëpinë e Lindbergh, policia së pari filloi të kontrolloj për zhdukjen e të riut Charles Augustus Lindbergh Jr., atje policia ishte dëshmitar i dy grupeve të qarta të gjurmëve jashtë shtëpisë së Lindbergh. Një grup drejtohej posaçërisht në juglindje drejt një shkalle që besohej se përdorej në rrëmbim. Pas zbulimit të ndërhyrës, policia u kthye brenda shtëpisë për të filluar kontrollin e tyre fillestar të çerdhes. Para se të telefononte policinë Charles Lindbergh zbuloi një zarf të thjeshtë të bardhë të vendosur në murin e dritares. Duke besuar se ishte një shënim shpengimi, Charles e la atë për inspektim policor. Eksperti në fotografinë në skenë dhe shenjat e gishtërinjve, Tetari Frank Kelly, ishte një pjesë e grupit që po hetonte zhdukjen e Charles Augustus Lindbergh. Pas përpunimit të zarfit për çdo provë zbuloi një gjurmë gishtash të rrudhur e cila më vonë do t'i dërgohej zyrtarit shtetëror përgjegjës, Major Schoeffel. Brenda zarfit ishte një shënim i detajuar për shpërblesë nga rrëmbyesi që jepte udhëzimet e udhëhequra nga Lindbergh për kthimin e fëmijës së tyre.[15]

Pas një hetimi masiv, trupi i një fëmije që supozohet të ishte ai i Charles Lindbergh Jr. u zbulua më 12 maj 1932, rreth 4 milje (6.5 km) nga shtëpia e Lindbergh, në kulmin e një kodre në autostradën Hopewell-Mt. Rose.[16]

Mërgimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtypi i kushtoi vëmendje të tërbuar Lindberghëve pas rrëmbimit të djalit të tyre dhe gjyqit, dënimit dhe ekzekutimit të Bruno Richard Hauptmann për krimin. Kjo bëri që familja të tërhiqej në Angli, në një shtëpi të quajtur Long Barn në pronësi të Harold Nicolson dhe Vita Sackville-West, dhe më vonë në ishullin e vogël Île Illiec, në brigjet e Bretagne në Francë.[17]

Lindberghët u kthyen në SHBA në prill 1939. Për shkak të besimit të tij të hapur për një luftë të ardhshme që do të mbështjellë atdheun e tyre, America First Committee kundër luftës shpejt adoptoi Charles si udhëheqësin e saj në vitin 1940.[10] Pasi komiteti u shpërbërë pas sulmit në Pearl Harbor, Charles hyri në ushtri si civil.[18][19]

The Lindberghs kanë pasur edhe pesë fëmijë: djem Jon, Land, dhe Scott, dhe vajzat Anne dhe Reeve.[20][21]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi pësoi një seri goditjeje në tru që e lanë të hutuar dhe të paaftë në fillim të viteve 1990, Anne vazhdoi të jetonte në shtëpinë e saj në Connecticut me ndihmën e kujdestarëve për orë të tëra. Gjatë një vizite në familjen e vajzës së saj Reeve në vitin 1999, ajo pati pneumoni, pas së cilës ajo shkoi për të jetuar pranë Reeve në një shtëpi të vogël të ndërtuar në fermën e Reeve Passumpsic, Vermont, ku Anne vdiq në 2001 në 94, pas një goditje tjetër në tru.[22] Libri i Reeve Lindbergh, No More Words, tregon historinë e viteve të fundit të nënës së saj.[23]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Anne Morrow Lindbergh." Biography.com. Marrur më: 17 nëntor 2011.
 2. ^ Plunket, Robert. "The lives they lived: Anne Morrow Lindbergh, b. 1906; The Heroine." The New York Times, 30 dhjetor 2001. Marrur më: 19 nëntor 2012.
 3. ^ Hertog 2000, p. 50.
 4. ^ "Anne Morrow Lindbergh Biography." Arkivuar 13 nëntor 2011 tek Wayback Machine Lindbergh Foundation. Marrur më: 17 nëntor 2011.
 5. ^ "Elisabeth Morrow School, The - History and Philosophy". www.elisabethmorrow.org (në anglisht). Marrë më 2015-09-29.
 6. ^ Hertog 2000, p. 61.
 7. ^ a b Pace, Eric. "Anne Morrow Lindbergh, 94, dies; Champion of flight and women's concerns." The New York Times, 8 shkurt 2001. Marrur më: 17 nëntor 2011.
 8. ^ Hertog 2000, p. 74.
 9. ^ Lindbergh 1971, p. 118.
 10. ^ a b Jennings and Brewster 1998, p. 420.
 11. ^ "Anne Morrow Lindbergh Biography Timeline." Charles Lindbergh. Marrur më: 17 nëntor 2011.
 12. ^ Lindbergh 1935, pp. 57–59.
 13. ^ Hertog 2000, p. 141.
 14. ^ Douglas and Olshaker 2001, p. 121.
 15. ^ Hertog, Susan (nëntor 1999). Anne Morrow Lindbergh (në anglisht). United States: Random House, Inc. fq. 167–168. ISBN 978-0-385-46973-9.
 16. ^ Lyman, Lauren D. "Press calls for action: Hopes the public will be roused to wipe out a 'national disgrace'." The New York Times, 24 dhjetor 1935.
 17. ^ Winters 2006, p. 193.
 18. ^ "Charles Lindbergh in Combat, 1944." EyeWitness to History, 2006. Marrur më: 20 korrik 2009.
 19. ^ Mersky 1983, p. 93.
 20. ^ Green, Penelope. "But Enough About Them." The New York Times, 17 prill 2008.
 21. ^ Hertog 2000, p. 24.
 22. ^ Pace, Eric (8 shkurt 2001). "Anne Morrow Lindbergh, 94, Dies; Champion of Flight and Women's Concerns" (në anglisht). Marrë më 19 tetor 2019 – nëpërmjet NYTimes.com.
 23. ^ Lindbergh, Reeve 2002, p. 175.