Charles Lindbergh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Charles Linbergh
U lind në4 shkurt 1902
Vdiq26 gusht 1974
KombësiaAmerikan
Emrat e tjerë
  • Lucky Lindy
  • Lone Eagle
  • Slim[1]
ArsimiSidwell Friends School
Redondo Union High School
Little Falls High School
Universiteti i Wisconsin–Madison (nuk u diplomua)
ProfesioniAviator, autor, shpikës, eksplorues, aktivist
Njohur përFluturimi i parë transatlantik i vetëm (1927)
Bashkëshorti/jaAnne Morrow Lindbergh (1929–1974) (vdekja e tij)
FëmijëMe Anne Morrow Lindbergh:
Charles Augustus Lindbergh Jr.
Jon Lindbergh
Land Morrow Lindbergh
Anne Spencer Lindbergh
Scott Lindbergh
Reeve Lindbergh
Me Brigitte Hesshaimer:
Dyrk Hesshaimer
Astrid Hesshaimer Bouteuil
David Hesshaimer
Me Marietta Hesshaimer:
Vago Hesshaimer
Christoph Hesshaimer.
Me Valeska (mbiemri i panjohur)
një djalë (emri i panjohur)
një vajzë (emri i panjohur)
Prind/ërCharles August Lindbergh
Evangeline Lodge Land Lindbergh
Nënshkrimi

Charles Augustus Lindbergh (4 shkurt 1902 - 26 gusht 1974) ishte një aviator, oficer ushtarak, autor, shpikës dhe aktivist amerikan. Në moshën 25 vjeç në vitin 1927, ai shkoi nga errësimi si një pilot i Postave ajrore të Shteteve të Bashkuara drejt famës botërore të menjëhershme duke fituar Çmimin Orteig për bërjen e një fluturimi të pandalshëm nga New York City për në Paris. Lindbergh mori dekorimin më të lartë ushtarak të Shteteve të Bashkuara, Medaljen e Nderit, për fluturimin e tij të vetëm transatlantik.[2]

Në fund të vitit 1920 dhe fillim të viteve 1930, Lindbergh pamëshirshëm përdorur famën e tij për të ndihmuar në promovimin e zhvillimit të shpejtë të aviacionit komercial amerikan. Në mars, 1932, megjithatë, djali i tij i mitur, Charles, Jr, u rrëmbye dhe u vra në atë që u mbiquajt "Krimi i shekullit", e cila përfundimisht çoi në familjen Lindbergh për të ikur nga Shtetet e Bashkuara në dhjetor 1935 për të jetuar në Evropë ku mbeti deri në sulmin japonez në Pearl Harbor. Para se Shtetet e Bashkuara të hyj në Luftën e Dytë Botërore në dhjetor 1941, Lindbergh ka qenë një mbrojtës i hapur i mbajtur amerikan nga konflikti i botës (siç ishte babai i tij kongresisti Charles August Lindbergh gjatë Luftës së Parë Botërore) dhe u bë udhëheqës i lëvizjes së antiluftës. Megjithatë, ai mbështeti përpjekjet e luftës pas Pearl Harbor dhe fluturuan shumë misione luftarake në Teatrin Paqësor të Luftës së Dytë Botërore si një konsulent civile, edhe pse presidenti Roosevelt kishte refuzuar për të rivendosur komisionit kolonel i ushtrisë së tij Trupat Ajrore se ai kishte dhënë dorëheqjen më parë në 1939.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Every and Tracy 1927, pp. 60, 84, 99, 208.
  2. ^ "Charles Lindbergh Medal of Honor." charleslindbergh.com. Marrë më: 15 shkurt 2010.