Dwight Morrow

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dwight Morrow

Dwight Whitney Morrow (11 janar 1873 - 5 tetor 1931) ishte një biznesmen, diplomat dhe politikan amerikan me origjinë skocez-irlandez, i njohur më mirë si ambasadori amerikan që përmirësoi marrëdhëniet SHBA-Meksikë, duke ndërmjetësuar konfliktin fetar në Meksikë të njohur si rebelimi i Cristero (1926–29), por gjithashtu duke kontribuar në një lehtësim të konfliktit midis dy vendeve mbi naftën. Misioni i Morrow në Meksikë ishte një "hap i rëndësishëm në 'tërheqjen nga imperializmi'".[1] Ai ishte babai i Anne Morrow dhe vjehrri i Charles Lindbergh.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morrow lindi në Huntington, West Virginia, ai u transferua me prindërit e tij, James Elmore dhe Clara (Johnson) Morrow në Allegheny, Pennsylvania në vitin 1875. Babai i tij James ishte drejtori i Kolegjit Marshall, i cili tani është Universiteti Marshall. Stërgjyshi i Morrow Aleksandër Morrow kishte emigruar në Amerikë nga Irlanda rreth vitit 1803. Para kësaj, paraardhësit e Aleksandrit kishin ardhur nga Skocia.[2] Pasi mbaroi studimet në Amherst College në vitin 1895, Morrow studioi jurdikun në Columbia Law School dhe filloi të praktikojë në firmën juridike Simpson Thacher & Bartlett në New York City. Në vitin 1903, ai u martua me Elizabeth Reeve Cutter, me të cilin do të kishte katër fëmijë. Anne Morrow, vajza e tij, më vonë do të martohej me Charles Lindbergh, me të cilin u takua ndërsa babai i saj ishte ambasador në Meksikë. Në vitin 1913, ai u bë partner në J.P. Morgan & Co., një nga bankat më të mëdha, më të fuqishme tregtare dhe investuese në Shtetet e Bashkuara gjatë kësaj epoke, duke mbështetur financiarisht gjigantët industrialë si General Motors dhe 3M. Si partner në Morgan, ai shërbeu si drejtor në shumë borde të korporatave dhe financiare.

Me fillimin e Luftës së Parë Botërore në Evropë, banka i dha hua Britanisë dhe Francës shuma të mëdha parash dhe bleu materiale të luftës në SHBA me të. Kur Shtetet e Bashkuara iu bashkuan luftës, ai u bë drejtori i Komitetit Kombëtar të Kursimeve të Luftës për Shtetin e New Jersey; shërbeu jashtë vendit si këshilltar i Këshillit Aleate të Transportit Detar, si anëtar i Bordit Ushtarak të furnizimit aleat dhe si ndihmës civil. Me talentin e tij logjistik dhe intelektual të dëshmuar, ai u transferua në Francë dhe u dha ndihmës i shefit civil për gjeneralin John J. Pershing.

Në vitin 1925, Morrow u thirr nga shoku i tij i vjetër i klasës presidenti Calvin Coolidge,[3] për të kryesuar Bordin e Morrow. Në shtator 1925, Coolidge urdhëroi ushtarakun gjyqësor të kolonelit Billy MitchellShërbimit Ajror të Ushtrisë për "sjellje paragjykuese ndaj rendit të mirë dhe disiplinës ushtarake". Duke parashikuar një reagim të kundërt politik ndaj gjykimit të planifikuar për nëntor, dhe dëshironte të formonte politikën e aviacionit sipas pikëpamjeve të tij ekonomike, Coolidge i kërkoi Morrow që të merrte përgjegjësinë e një bordi ekspertësh të aviacionit ushtarak, politik dhe civil për të hetuar në të gjitha aspektet e aviacionit amerikan.

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u portretizua nga Bruce Greenwood në filmin 2012 For Great Glory, një film bazuar në ngjarjen e Luftës Cristero.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Howard F. Cline, The United States and Mexico. Cambridge: Harvard University Press 1961, p. 212.
  2. ^ http://www.geocities.ws/dalemorrow/lindbergh.htm, also Anne Morrow Nees and George Lester Morrow
  3. ^ Howard F. Cline, United States and Mexico, p. 210.