Jump to content

Antievropianizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një shenjë e BE e vandalizuar në Sopot, Poloni, 2003

Antievropianizmi dhe eurofobia janë terma politikë të përdorur në një sërë kontekstesh, duke nënkuptuar ndjenja ose politika në kundërshtim me Evropën .

Në kontekstin e politikës racore ose etno-nacionaliste, kjo mund t'i referohet kulturës ose popujve të Evropës. Në stenografinë e "Evropës" (një përdorim britanik, që qëndron për Bashkimin Evropian ose integrimin evropian), ai mund t'i referohet euroskepticizmit, kritikës ndaj politikave të qeverive evropiane ose Bashkimit Evropian. Në kontekstin e politikës së jashtme të Shteteve të Bashkuara, ai mund t'i referohet ndarjes gjeopolitike midis marrëdhënieve " transatlantike ", " transpaqësore " dhe " hemisferike " (pan-amerikane).

Përdorimi britanik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Eurofobia" përdoret për qëndrimet britanike ndaj kontinentit, qoftë në kontekstin e ndjenjave anti-gjermane ose të anti-katolicizmit, [1] ose, së fundmi, të euroskepticizmit në Mbretërinë e Bashkuar . [2]

Përdorimi në SHBA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekstraktalizmi amerikan në Shtetet e Bashkuara [3] ka çuar prej kohësh në kritika ndaj politikës së brendshme evropiane (siç është madhësia e shtetit të mirëqenies në vendet evropiane) [4] dhe politikës së jashtme (të tilla si vendet evropiane që nuk e mbështetën SHBA-në e udhëhequr nga pushtimi i Irakut në vitin 2003 ). [5] Ndarja ideologjike midis nderimit për rafinerinë evropiane dhe klasikët dhe një ndjenjë anti-franceze dhe anti-evropiane luajti tashmë një rol midis John Adams, Alexander Hamilton dhe kolegëve të tyre federalistë dhe Thomas Jefferson dhe demokratë-republikanë të tjerë që nxisnin lidhje më të ngushta. 

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ R. Miles in: Avril Horner (ed.), European Gothic: A Spirited Exchange 1760-1960 (2002), Thérèse Remus, Germanophobia, Europhobia, Xenophobia – About Stereotypes in Anglo-German Relations (2012)
  2. ^ Wheatcroft, Geoffrey (21 qershor 2016). "Europhobia: a very British problem". The Guardian. Marrë më 25 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Anti-Europeanism and Euroscepticism in the United States, Patrick Chamorel No 25, EUI-RSCAS Working Papers from European University Institute (EUI), Robert Schuman Centre of Advanced Studies (RSCAS) 2004
  4. ^ Elsner (2005), McPherson (2003)
  5. ^ Lexington (2007), Ash (2003) Pipes (2006)