Jump to content

Antilopini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Antilopini
Antidorcas (majtas lart), Gazella ♂♂ (nr. 2 – 8), Eudorcas ♂♂ (poshtë majtas dhe djathtas)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Antilopini
Gjinia

Antilopini është një fis i gazelave me madhësi të mesme dhe antilopat xhuxhe [1] që jetojnë në dhe përreth Saharasë , Bririt të Afrikës dhe Evroazisë . Femrat kanë brirë shumë të shkurtër në krahasim me meshkujt, dhe kanë pallto të butë dhe me shkëlqim dhe pantallona të bardha. Shumica e llojeve kanë vija të zeza dhe shenja në fytyrë. Ata kanë meshkuj territorial si një udhëheqës në tufat dhe nganjëherë grup me llojet e tjera, të tilla si gazela e Grantit që bashkohet me gazelën e Tomsonit. [2] Llojet antilopini kanë shpejtësi të lartë prej 50 km/h dhe kanë aftësinë të kërcejnë shumë lartë. Ata janë përshtatur mirë për të jetuar në mjedise të hapura. [3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kingdon, J. 2015. The Kingdon Field Guide to African Mammals. Academic Press, London and New York: NaturalWorld.|language=anglisht}}
  2. ^ "Gazelle Tribe: Antilopini" (në anglisht). The Living Africa. Marrë më 17 shkurt 2014.
  3. ^ Huffman, Brent. "Subfamily Antilopinae" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2008. Marrë më 17 shkurt 2014.