Antonov An-124 Ruslan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një Antonov An-124 Ruslan duke u përgatitur për ulje.

Antonov An-124 Ruslan (Rusisht: Антонов Ан-124 Руслан; ukrainisht: Ан-124 Руслан, fjalë-për-fjalë: "Ruslan"; Emri raportues i NATO-s: Condor) është një avion ajror i madh, strategjik, me 4 motorë, i cili u projektua në vitet 1980 nga byroja e projektimit Antonov në SSR të Ukrainës, në atë kohë pjesë e Bashkimit Sovjetik (BRSS). An-124 është aeroplani i dytë i ngarkesave me peshë bruto të prodhimit më i rëndë në botë dhe avioni më i rëndë i ngarkesave operative, pas shkatërrimit të të vetmit Antonov An-225 Mriya (një dizajn i zgjeruar shumë i bazuar në An-124) dhe Boeing 747-8.[2] An-124 mbetet avioni më i madh i transportit ushtarak në shërbim.[3]

Në vitin 1971, puna e projektimit filloi në projektin, i cili fillimisht u referua si Izdeliye 400 (Produkti #400), në Byronë e Dizajnit Antonov në përgjigje të mungesës në aftësinë e transportit të rëndë ajror brenda Komandës së Aviacionit të Transportit Ushtarak (Komandovaniye voyenno-transportnoy aviatsii ose VTA) krahu i Forcave Ajrore Sovjetike. Dy fabrika të veçanta të montimit përfundimtar të linjave të montimit për aeroplanin, një në Aviastar-SP (ish. Kompleksi Industrial i Aviacionit Ulyanovsk) në Ulyanovsk, Rusi dhe tjetri ishte Fabrika e Aviacionit në Kiev AVIANT, në Ukrainë. Montimi i avionit të parë filloi në 1979; An-124 (i cili nganjëherë referohej si An-40 në Perëndim) kreu fluturimin e tij të parë më 24 dhjetor 1982. Lloji u shfaq për herë të parë në botën perëndimore në ekspozitën ajrore të Parisit 1985. Pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, operacionet komerciale u ndoqën shpejt për An-124, duke çuar në marrjen e certifikatës civile nga Antonov më 30 dhjetor 1992. Operatorë të ndryshëm tregtarë zgjodhën të blinin tipin, shpesh duke blerë ose ruajtur aeroplanë të rinovuar ish-ushtarakë avionë në vend të avionëve të ri.

Deri në korrik 2013, 26 An-124 raportohet se ishin në shërbim komercial, ndërsa 10 avionë të tjerë ishin në porosi.[4] Gjatë vitit 2008, u njoftua se Rusia dhe Ukraina do të rifillonin bashkërisht prodhimin e këtij lloji. Në një moment, dukej sikur Rusia do të porosiste 20 avionë të rinj të ndërtuar. Megjithatë, në gusht 2014, u raportua se rifillimi i planifikuar i prodhimit ishte anuluar për shkak të tensioneve të vazhdueshme politike midis Rusisë dhe Ukrainës.[5] Fabrika e vetme e mbetur e prodhimit është Aviastar-SP e Rusisë në Ulyanovsk. Operatorët e ndryshëm të An-124 janë në diskutime në lidhje me certifikimin e vazhdueshëm të vlefshmërisë ajrore të avionëve individualë An-124. Projektuesi origjinal i An-124 është përgjegjës për menaxhimin e procesit të certifikimit për produktet e veta, por konfliktet Rusi-Ukrainë po e bëjnë të vështirë menaxhimin e këtij procesi. Në vitin 2019, ishin 26 An-124 në shërbim komercial.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "AN-124-100 Performance". Antonov. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2018. Marrë më 10 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  2. ^ Although the enlarged An-124-100M-150 version has a 7% higher payload than the operational Boeing 747-8F, the 747-8F has over two times the range at 5,050 mi (8,130 km) with a payload of 295,800 lb (134,200 kg) compared to the An-124-100M-150 at the same payload. The An-124-100M-150 is able to carry less than half the payload at the same range.[1]
  3. ^ Novichkov, Nikolai (2 dhjetor 2014). "Russia completes initial An-124 upgrade programme". janes.com. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2015. Marrë më 5 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "World Airliner Census". Flight International, 16–22 August 2013.
  5. ^ "UPDATE: Time called on An-124 production re-start". IHS Jane's Defence Industry. Arkivuar nga origjinali më 2015-05-28. Marrë më 5 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)