Aphex Twin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aphex Twin
Aphex Twin 2.jpg
Aphex Twin në Turin, Itali (mars 2007)
Informacione
EmriRichard David James
Pseudonim(e)AFX, Blue Calx, Bradley Strider, Caustic Window, DJ Smojphace, GAK, Martin Tressider, Polygon Window, Power-Pill, Prichard D. Jams, Q-Chastic, Tahnaiya Russell, The Dice Man, Soit P.P., The Tuss
Lindja (1971-08-18) 18 Gusht, 1971 (50 vjeç)
Limerick, Irlandë
PrejardhjaLanner, Cornwall, Angli
ZhanriElectronica, IDM, techno, ambient, acid house, ambient techno, braindance, drum and bass, experimental
Profesion(e)Kompozitor, muzikant, DJ
LabelRephlex, Warp, R&S, Sire, Mighty Force, Rabbit City, Men
Instrument(e)Sintisajzer, Piano, PC
Vite aktiv1985 - prezent
Bashkëpunim(e) meUniversal Indicator, Mike & Rich

Richard David James (i lindur më 18 gusht 1971), më së shumti i njohur me pseudonimin Aphex Twin, është muzikant elektronik i përshkruar nga gazeta The Guardian si "figura më kreative dhe frymëzuese e muzikës elektronike bashkëkohore". Ai themeloi kompaninë distributive Rephlex Records në vitin 1991 së bashku me bashkëpunëtorin e tij, Grant Wilson-Claridge.

Aphex Twin gjithashtu ka prodhuar muzikë me pseudonimet AFX, Blue Calx, Bradley Strider, Caustic Window, DJ Smojphace, GAK, Martin Tressider, Polygon Window, Power-Pill, Q-Chastic, Tahnaiya Russell, The Dice Man, Soit-P.P., dhe spekulativisht The Tuss.

Aphex Twin ka lansuar inçizimet e tij nëpërmjet kompanive distibutive Rephlex, Warp, R&S, Sire, Mighty Force, Rabbit City, dhe Men Records.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]