App Store (Apple)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ikona e Aplikacionit..

App Store është një treg aplikacionesh i zhvilluar dhe mirëmbajtur nga Apple Inc., për aplikacionet celulare në sistemet e tij operative iOS dhe iPadOS. Dyqani i lejon përdoruesit të shfletojnë dhe shkarkojnë aplikacione të miratuara të zhvilluara brenda iOS SDK të Apple. Aplikacionet mund të shkarkohen në iPhone, iPod Touch ose iPad dhe disa mund të transferohen në orën inteligjente Apple Watch ose në televizorët Apple të gjeneratës së 4-të ose më të ri si shtesa të aplikacioneve të iPhone.

App Store u hap më 10 korrik 2008, me 500 aplikacione fillestare të disponueshme. Numri i aplikacioneve arriti kulmin në rreth 2.2 milionë në 2017, por ra pak gjatë viteve të ardhshme pasi Apple filloi një proces për heqjen e aplikacioneve të vjetra ose 32-bit. Që nga viti 2021, dyqani përmban më shumë se 1.8 milion aplikacione.

Ndërsa Apple pretendon rolin e App Store në krijimin e vendeve të reja të punës në "ekonominë e aplikacioneve"[1] dhe pretendon se ka paguar mbi 155 miliardë dollarë për zhvilluesit,[2] App Store ka tërhequr gjithashtu kritika nga zhvilluesit dhe rregullatorët e qeverisë se operon një monopol dhe se Apple Prerja 30% e të ardhurave nga dyqani është e tepërt. Në tetor 2021,[3] Autoriteti Holandez për Konsumatorët dhe Tregjet (ACM) arriti në përfundimin se komisionet brenda aplikacionit nga App Store i Apple janë antikonkurruese dhe do të kërkonin që Apple të ndryshojë politikat e sistemit të pagesave brenda aplikacionit.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "iOS app economy creates 300,000 new US jobs as developers adapt during pandemic". Apple Newsroom (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2020. Marrë më 2020-09-06.
  2. ^ Leswing, Kif (2020-01-08). "Apple's App Store had gross sales around $50 billion last year, but growth is slowing". CNBC (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2020. Marrë më 2020-09-06.
  3. ^ "Tinder and Fortnite criticize Apple for its 'App Store monopoly'". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2020. Marrë më 6 shtator 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Dutch Regulator Finds Apple App Store Payment System Anti-Competitive - October 8, 2021". Daily News Brief (në anglishte amerikane). 2021-10-08. Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2022. Marrë më 2021-10-08.