Aquaman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Aquaman (Shqip: Njeriu i Ujit) është një superhero që shfaqet në librat komikë amerikanë të botuar nga DC Comics. Krijuar nga Paul Norris dhe Mort Weisinger, personazhi debutoi në More Fun Comics #73 (nëntor 1941). Fillimisht një veçori rezervë në titujt e antologjisë së DC, Aquaman më vonë luajti në disa vëllime të një serie librash komik solo. Gjatë periudhës së fundit të viteve 1950 dhe 1960 të ringjalljes së superheronjve të njohur si Epoka e Argjendtë, ai ishte një anëtar themelues i Lidhjes së Drejtësisë. Në epokën moderne të viteve 1990, shkrimtarët interpretuan më seriozisht personazhin e Aquaman-it, me tregime që përshkruanin peshën e rolit të tij si mbret i Atlantidës.

Djali i një feneri njerëzor dhe mbretëreshës së Atlantidës, Aquaman është pseudonimi i Arthur Curry, i cili gjithashtu shkon me emrin Atlantid Orin. Të tjerë që përdorin titullin Aquaman përfshijnë një pasardhës njerëzor jetëshkurtër, Joseph Curry; i mbrojturi i tij Jackson Hyde; dhe misterioz Adam Waterman, i cili ishte aktiv për pak kohë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Librat komikë të Aquaman janë të mbushur me personazhe shumëngjyrësh nënujorë dhe një kastë të pasur mbështetëse, duke përfshirë mentorin e tij Vulko, gruan e tij të fuqishme Mera dhe ndihmës të ndryshëm si Aqualad, Aquagirl dhe Dolphin. Historitë e Aquaman priren të përziejnë fantazinë e lartë dhe fantashkencën. Miqtë e tij përfshijnë armikun e tij kryesor Black Manta dhe gjysmëvëllain e tij Ocean Master, ndër të tjera.

Paraqitjet origjinale të animuara të viteve 1960 të personazhit lanë një përshtypje të qëndrueshme, duke e bërë Aquaman të njohur gjerësisht në kulturën popullore dhe një nga superheronjtë më të njohur në botë. Shakatë për portretizimin e tij të shëndetshëm dhe të dobët në Super Friends dhe fuqitë dhe aftësitë e dobëta të perceptuara kanë qenë elementët kryesorë të programeve komedi dhe rutinave stand-up, duke bërë që DC disa herë të përpiqet ta bëjë personazhin më të egër ose më të fuqishëm në librat komikë. Përshkrimet moderne të librave komikë janë përpjekur të pajtojnë këto aspekte të ndryshme të perceptimit të tij publik, me shumë versione që shpesh e konsiderojnë Aquaman si serioz dhe mendjemprehtë, të rënduar nga reputacioni i tij publik, përgjegjësitë e tij si mbret dhe bota komplekse e politikës Atlantike.

Aquaman është paraqitur në disa përshtatje, duke u shfaqur fillimisht në formë të animuar në 1967, Ora e Aventurës Superman/Aquaman dhe më pas në programin përkatës Super Friends. Që atëherë ai është shfaqur në prodhime të ndryshme të animuara, duke përfshirë role të spikatura në seritë e viteve 2000 Justice League dhe Justice League Unlimited dhe Batman: The Brave and the Bold, si dhe disa filma origjinalë të animuar të DC Universe. Aktori Alan Ritchson gjithashtu portretizoi personazhin në shfaqjen televizive të drejtpërdrejtë Smallville. Në DC Extended Universe, aktori Jason Momoa portretizon personazhin në filmat Batman v Superman: Dawn of Justice, Justice League dhe regjisori i saj Zack Snyder's Justice League, Aquaman, seriali HBO Max Peacemaker dhe Aquaman and the Lost Kingdom. .

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]