Arkitektura kompjuterike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

shkencën kompjuterike dhe inxhinieri kompjuterike, arkitekturë kompjuterike ose organizimi dixhital i kompjuterit është struktura themelore operative e një kompjuteri. Është një projekt dhe përshkrimi funksional i kërkesave dhe dizajni i implementimit për pjesë të ndryshme të një kompjuteri, duke u përqëndruar kryesisht në mënyrën me të cilën njësia qendrore e përpunimit (CPU) kryen brenda dhe menyra(rruga) si qaset tek adresat në memorie.

Gjithashtu mund të përkufizohet si e shkencë dhe arti i zgjedhjes dhe ndërlidhsja e komponenteve harduerike për të krijuar kompjutera që plotësojnë funksionet, punën dhe koston e qëllimit.

Arkitektura kompjuterike përfshin së paku tre nën-kategori kryesore:[1]

Madhësia e një cache të kompjuterit ose të shkallës, është një çështje organizative që në përgjithësi nuk ka të bëjë asgjë me ISA.

  • Dizajni Sistemit i cili përfshin të gjitha komponentët dhe pajisje të tjera brenda një sistemi kompjuterik me të tilla si:
  1. Sistemi ndërlidhës si computer bus dhe switches
  2. Kontrollues Memoria dhe hierarkitë
  3. CPU mekanizmat jashtë ngarkesës si direct memory access (DMA)
  4. Probleme si multiprocesimi.

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ John L. Hennessy and David A. Patterson. Computer Architecture: A Quantitative Approach (bot. 3). Morgan Kaufmann Publishers. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Laplante, Phillip A. (2001). Dictionary of Computer Science, Engineering, and Technology. CRC Press. fq. 94–95. ISBN 0849326915. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)