Arnavutkëj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arnavutköy
Distrikt
Pamje ajrore
Pamje ajrore
Vendndodhja e Arnavutköy në Stamboll
Vendndodhja e Arnavutköy në Stamboll
Arnavutkëj is located in Turqia
Arnavutköy
Arnavutköy
Vendndodhja e Arnavutköy në Stamboll
Koordinatat: 41°11′08″N 28°44′26″E / 41.18556°N 28.74056°E / 41.18556; 28.74056Coordinates: 41°11′08″N 28°44′26″E / 41.18556°N 28.74056°E / 41.18556; 28.74056
Lista e shteteve sovraneTurqia
QytetiStamboll
Qeveria
 • KryetariAhmet Hashim Baltaxhi (AKP)
 • GuvernatoriHürrem Aksoy
Popullsia
 (2012)
 • Sipërfaqja urbane
198.165
 • Distrikti
206.299
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
Prefiksi0-212
Faqja zyrtarewww.arnavutkoy.bel.tr www.arnavutkoy.gov.tr

Arnavutkëj ose lagja shqiptare (Arnavutköy, që do të thotë "fshat shqiptar" në turqisht[1]), është një qark administrative në StambollTurqisë. Ndodhet në pjesën evropiane të qytetit dhe kufizohet me Detin e Zi.

Kryetari i distriktit është Ahmet Hashim Baltaxhi nga Partisë e Drejtësisë dhe Zhvillimit (AKP).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kreiser, Klaus (2009). Istanbul: ein historischer Stadtführer (në gjermanisht). Verlag CH Beck. fq. 20. ISBN 9783406590634. "Europäische Migranten sind verantwortlich für Ortsnamen wie Arnavutköy («Albanerdorf»)"