Artur Spanjolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Artur Spanjolli
Emri Artur
Mbiemri Spanjolli
Lindur më 1970
Lindur në Durrës
Kombësia shqiptare
Profesioni shkrimtar
Mirënjohje
Anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve - Shqipëri

Artur Spanjolli lindi në vitin 1970Durrës; është shkrimtar shqiptar.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artur Spanjolli u arsimua në Durrës. Në vitin 1988 mbaroi liceun artistik të Durrësit. Në vitin 1989 shkroi poezitë e para, të cilat i mblodhi në tre vëllime, por për vetë rrethanat e censurës së sistemit komunist nuk mundi t’i publikonte (iu dha mundësia t’i botonte vetëm në vitin 1994 në librin me titull “Nata e qiparisave të huaj”, botuar prej Shtëpisë Botuese “Bilal Xhaferri”).

Në vitin 1992 u largua nga Shqipëria si klandestin në drejtim të Italisë me ëndrra për një jetë më të mirë dhe për të studiuar në një nga universitetet italiane. Në vitin 1993 u regjistrua në fakultetin e Letërsisë dhe të Filozofisë në FirenceItalisë dhe u diplomua në vitin 2000.

Gjatë këtyre viteve të qëndrimit si emigrant në Itali ka shkruar dhe ka botuar disa libra në shqip e në italisht. Jeton në Itali, por nuk i ka shkëputur marrëdhëniet me atdheun e tij, Shqipërinë. Bashkëpunon me shtypin letrar shqiptar, me revistën “Krahu i shqiponjës” dhe me gazetën “Drita” dhe është një nga krijuesit më të spikatur të brezit të vet.

Është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë (LSHA).

Tituj të veprave[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]