Jump to content

Ashti i lotit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ashti i lotit

Ashti i lotit (Os Lacrimale) është asht çift, asht i hollë që gjindet në pjesën e përparme të murit të brendshëm të orbitës. Bën pjes në grupin e eshtrave të fytyrës.

Artikulimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashti i lotit ndërlidhet me dy eshtra të grupit kranial (Ashti ballor, Ashti sitor), gjithashtu ndërlidhet edhe me nofullën e sipërme dhe guaskën e hundës.

Foto shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kafka
Eshtrat e fytyrës
Eshtrat e njeriut
Skeleti i njeriut

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]