Asistimi (futboll)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

futboll, një asistimi është një kontribut i një lojtari që ndihmon për të shënuar një gol. Statistikat për asistimet e bëra nga lojtarët mund të mbahen zyrtarisht nga organizatorët e një gare, ose jozyrtarisht, për shembull, nga gazetarët ose organizatorët e garave të futbollit me fantazi. Regjistrimi i asistimeve nuk është pjesë e ligjeve zyrtare të lojës dhe kriteret për dhënien e një asistimi mund të ndryshojnë. Regjistrimi i asistimeve praktikisht nuk u mbajt fare deri në fund të shekullit të 20-të, megjithëse raportet e ndeshjeve zakonisht përshkruanin një lojtar se kishte "bërë" një ose më shumë gola. Që nga vitet 1990, disa liga kanë mbajtur rekorde zyrtare të asistimeve dhe kanë bazuar çmimet në to.

Më së shpeshti, një asistim i kreditohet një lojtari për pasim ose krosimin e topit te golashënuesi. Mund t'i jepet gjithashtu një lojtari gjuajtja e të cilit kërcen (nga një mbrojtës, portier ose shtyllë) ndaj një shoku të skuadrës që shënon. Disa sisteme mund t'i kreditojnë një asistim një lojtari që fiton një goditje dënimi ose një goditje të lirë që një lojtar tjetër ta konvertojë,[1][2] ose një lojtari sulmues për kontributin në një autogol.[3] Një gol mund të jetë pa asistim, ose mund të ketë një asistim; disa sisteme lejojnë dy asistime.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b FIFA Technical Study Group (1986). "1986 World Cup Technical Report, part 4" (PDF) (në anglisht). FIFA. The Table of Goalscorers: Goals and Assists, page 198. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 tetor 2012. Marrë më 29 korrik 2008.
  2. ^ FIFA Technical Study Group (1990). "1990 World Cup Technical Report, part 6" (PDF) (në anglisht). FIFA. fq. 281. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 11 nëntor 2012. Marrë më 29 korrik 2008.
  3. ^ "Haverford College vs Alvernia College" (në anglisht). Haverford College. 18 shtator 2007. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2007. Marrë më 21 korrik 2014.