Atakule

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kulla Atakule dhe Qendra Tregtare Atrium

Atakule është kullë komunikimi dhe vëzhgimi , 125m  e lartë dhe e vendosur në qarkun e Çankayasë nëTurqinë qëndrore , Ankara.Dhe është një nga monumentet kryesore të qytetit. Si qark , Çankaya është vetë në një kodër. Kulla e projektimit erdhi nga arkitekt Ragıp Buluç dhe punimetzgjatën nga 19871989. Pjesa e sipërme e shtëpisë kullë është një terracë e hapur dhe një rastaurant i hapur i quajtur Sevilla , e cila bën një rrotullim të plotë 360 shkallë në një orë.Në krye të restaurantit Sevilla është një tjetër restorant, Dome, e cila është jo-rrotullues dhe i vendosur direkt nën kupolë.. Nën tarracë është një kafene, e quajtur UFO.Strukturat e poshtme të kafenesë UFO , "strehojnë"  një qendër tregtare dhe disa restaurante . Kulla u hap më 13 tetor 1989 nga Presidenti Turgut Özal. Për shkak të rindërtimit të vazhdueshëm të qendrës tregtare, kulla është e mbyllur për vizitorët.

gjuhën turke fjala ata do të thotë "paraardhës" (ose "ati", në gjuhën e vjetër Turke), e cila është përdorur shpesh si një pseudonim (Ata) për Mustafa Kemal Atatürkun, themeluesi dhe Presidenti i parë i Republikës së Turqisë; ndërsa fjala turke kule do të thotë "kullë".

Qendra Tregtare  Atrium[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qendra tregtare ishte e ngjitur me kullën, Atriumi, u hap më 13 tetor 1989. Kjo ishte qendra e parë moderne tregtare në Ankara dhe i dyti në Turqi, pas Galerisë në Stamboll, e cila u hap në vitin 1987. Qendra tregtare u mbyll për shkak të humbjes së popullaritetit , në fytyrën e konkurrencës nga një numër në rritje  më shumë qendrat tregtare moderne në qytet. Ajo tani është e shkatërruar dhe u rindërtua si një qendër tregtare të stilit bashkëkohor.[1][2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]