Audrey Tautou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Audrey Tautou

Audrey Tautou lindi më 9 gusht 1976Beaumont/Montluçon, Francë, është një aktore franceze. E njohur u bë 1999 prej Vénus beauté dhe star 2001 prej filmit Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain. Suksesi i dytë u bë roli kryesor të saj 2004Un long dimanche de fiançailles. Ka luajtur po ashtu edhe te filmi The Da Vinci Code.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(Titulli anglisht: The Russian Dolls)
(Titulli anglisht: A Very Long Engagement)
(aka Eterno Amor (Endless Love) - Brazil)
(aka Happy End (film))
(Titulli anglisht: Not On the Lips)
(Titulli anglisht: Lost Seamen)
(aka Pot Luck - BM)
(aka Una Casa de locos - Spanj)
(aka Euro Pudding - Internacional: Titulli anglisht)
(aka The Spanish Apartment - ShBA)
(aka L'appartamento spagnolo - Itali)
(aka Albergue espanhol - Brazil)
(Titulli anglisht: He Loves Me... He Loves Me Not)
(aka Bem me Quer, Mal me Quer - Brazil)
(Titulli anglisht: God Is Great, I'm Not)
(aka Amélie - Internacional: Titulli anglisht - ShBA)
(aka Amelie from Montmartre - Internacional: Titulli anglisht)
(aka Die Fabelhafte Welt der Amelie - Gjermanisht)
(aka The Fabulous Destiny of Amelie Poulain - ShBA: literal Titulli anglisht)
(aka Il favoloso mondo di Amelie - Titulli italisht)
(aka O Fabuloso Destino de Amélie Poulain - Brazil (Portuguese)
(aka Happenstance - BM and ShBA)
(aka Amelie 2 - Hong Kong: titulli anglish)
(aka The Beating of the Butterfly's Wings - Internacional: Titulli anglisht)
(aka Bad Girls - Australia: titulli në TV)
(aka The Little Grifters - ShBA: titulli në TV )
(aka Pretty Devils - ShBA: titulli i ri)
(aka Venus Beauty Institute - ShBA: literal Titulli anglisht)
(aka Venus Beauty Salon - BM)

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.