Jump to content

Avise

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Avise (Oveuzo në dialekt valdostan) është një komunë në Itali me 297 banorë dhe ndodhet në pjesen e lartë të Luginës së Aostës.

Gjeografia fizike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Territori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Avise është e vendosur në një pjesë shkëmbore të grykës së Pierre Taillée, në hyrje të Valdigne.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja strategjike do të thotë se për shekuj me radhë Avise ishte mbrojtëse e tregut komercial që kalonte nga Qafa Sajane San Bernardo, qysh nga koha e Perandorisë Romake, pasi ishte tamam te kalimi i detyruar mes të Augusta Praetoria (Aosta moderne) dhe Galia (Franca e sotme). Tregimet e Horace-Bénédict de Saussure, të mbledhura në Voyage dans les Alpes tregojnë se me kalimi e Pierre Taillée u mbrojt nga dy ura të vetëlëvizshme,nga  ushtar garde dhe nga një derë e fuqishme.[1]

Gjithashtu, gjatë mesjetës, vendndodhja strategjike e Avise lulëzoi më tej nga familja fisnike e Avise, një nga pak familjet që ishte në gjendje të mos i nënshtrohej Shtëpisë Fisnike së Savojës , dhe të jetë në gjendje të ndërtojë tri kështjella në një distancë prej disa qindra metra nga njëra tjetra. Kalaja e Avise, në veçanti, është një paralajmërim për kalimtarët-nga motoja: "Kush prek Avise-n, pendohet".[2]

Galeria e imazheve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "voie romaine de Gaulle "Pierre Taillee", vestiges de fortifications". Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2011. Marrë më 4 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Histori Arkivuar 17 shtator 2017 tek Wayback Machine në faqen e internetit të Qytetit të Avise.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Louis Lyabel, Shënime historike mbi famulline e Avise, Aosta, itali: Tipografia Valdostana, 1959
  • Nouvelles d Avise, lajme nga Biblioteka e Bashkise.
  • Julien Pignet, La famille d'Avise: shënime généalogiques, 'aoste: ITLA, 1963
  • Mario Govi, Kontribut për njohjen e zonës mesozoike te Avises (Aosta Valley), Romë: Kompanitë tipografike Trashëgimtarë G. Bardi, 1966
  • Fausta Baudin (ed.), Inventaire du fonds d Avise, Archivum Augustanum, 11, 2010, pp. 255 ff
  • Nicole Denarier dhe Lara Domaine (ed.), Tridhjetë vjet te komitetit te traditave te Avise, 1972-2002, me dëshmi nga George Concadoro, Nicole Denarier, Lara Domaine, Arturo Jacquemod, Elvis Milliery, 2003.
  • Avise autrefois: village de Cerellaz, nga Maison de Mosse, (Avise), 1998