Avni Mula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Avni Mula
Avni Mula
Lindi më: 4 janar 1928
Lindi në: Gjakovë, Kosovë)
Kombësia: shqiptar
Profesioni: kompozitor


Avni Mula lindi më 4 janar të vitit 1928Gjakovë, Kosovë), është një kompozitor i shquar shqiptar. Avniu u martua me sopranon ruse Nina Mula me të cilën patë një vajzë Inva Mula-Çako.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Avni Mula ka dy vajza Adelina pianiste dhe Inva soprano

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat për të cilët ka kompozuar muzikën

  1. Fejesa e Blertës (1984)
  2. Karnavalet (1980)
  3. Balonat (1979)
  4. Lumë drite (1975)

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.