Lumë drite

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lumë drite
Arkivi i filmit
Origjinali Lumë drite
Vendi i prodhimit Kallmeti
Viti i prodhimit 1975
Ekipi realizues
Regjia Ismail Zhabjaku
Skenari Agim Cerga
Muzika e filmit Avni Mula
Kameramani Petraq Lubonja
Drejtori artistik Adriatik Beqiraj
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Ymer Bala
Ilir Çelia
Tinka Kurti
Zhani Ziçishti

Lumë drite është një film shqip të vitit 1975, xhiruar nga regjisori Ismail Zhabjaku, Skenari: Agim Cerga, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Avni Mula.

Ndër interpretuesit kanë qenë Ymer Bala, Tinka Kurti, Ilir Çelia, Zhani Ziçishti etj.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bardhi punon si mësues në një fshat malor. Midis nxënësve është bërë problem Adushi që ka braktisur shkollën. Por Bardhi i qëndron pranë dhe përpiqet të kuptojë shqetësimet e vërteta të tij. Bardhi i kthen Adushit dashurinë për shkollën.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://www.youtube.com/watch?v=YEsi3ED3YZ0