Avokati i Djallit (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Avokati i Djallit
Regjia ngaTaylor Hackford
Skenari nga
Bazuar nëAvokati i Djallit
nga Andrew Neiderman
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaAndrzej Bartkowiak
MontazhiMark Warner
MuzikaJames Newton Howard

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWarner Bros.
Data e publikimit
17 tetor 1997 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
144 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$57 million[2]
Fitimi$153 million[2]

Avokati i Djallit (ang. The Devil's Advocate) është një film horror mbinatyror amerikan i vitit 1997 me regji nga Taylor Hackford, i shkruar ngaJonathan Lemkin dhe Tony Gilroy, dhe me Keanu Reeves, Al Pacino, dhe Charlize Theron. Bazuar në romanin e vitit 1990 me të njëjtin emër të Andrew Neiderman, bëhet fjalë për një avokat të ri të talentuar nga Florida (Reeves) i ftuar në New York City për të punuar për një firmë të madhe. Ndërsa gruaja e tij (Theron) bëhet e përhumbur nga vizione të frikshme, avokati ngadalë fillon të kuptojë se pronari i firmës (Pacino) nuk është ai që duket se është, dhe në fakt është Djalli.

Personazhi i Pacinos, Satani, merr maskën e një avokati njerëzor të quajtur sipas autorit të Parajsa e Humbur, John Milton. Historia dhe drejtimi përmbajnë aludime për epikën e Miltonit, Ferri e Dante Alighierit dhe legjendën e Faustit. Një përshtatje e romanit të Neiderman shkoi në një ferr zhvillimi gjatë viteve 1990, me Hackford që fitoi kontrollin e prodhimit. Xhirimet u zhvilluan rreth New York City dhe Florida.

Avokati i Djallit mori vlerësime të ndryshme, me kritikët që e vlerësuan atë për vlerën e argëtimit dhe performancën e Pacinos. Ai fitoi mbi 153 milionë dollarë në arkë dhe fitoi Saturn Award për Filmin më të Mirë Horror.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kevin Lomax është një avokat mbrojtës i Gainesville, Florida i cili nuk ka humbur kurrë një çështje. Ndërsa mbronte mësuesin Lloyd Gettys kundër një akuze për ngacmim të fëmijëve, ai kupton se klienti i tij është fajtor. Pavarësisht kësaj, Kevin shkatërron besueshmërinë e viktimës përmes një ekzaminimi të ashpër të kryqëzuar, duke siguruar një vendim "të pafajshëm".

Një firmë ligjore në New York City i kërkon Kevinit të ndihmojë në përzgjedhjen e jurisë. Pasi juria jep një vendim të pafajshëm, kreu i firmës, John Milton, i ofron Kevinit një punë me pagesë të lartë. Kevin pranon dhe ai dhe gruaja e tij Mary Ann zhvendosen në Manhattan. Ai së shpejti po kalon pjesën më të madhe të kohës në punë, duke e lënë Mary Ann të ndjehet e izoluar. Nëna fundamentaliste e Kevinit, Alice, hera e vetme e së cilës kishte seks në jetën e saj rezultoi në lindjen e Kevinit, sugjeron që të dy të kthehen në shtëpi pas një bisede shqetësuese me Miltonin, por Kevin nuk pranon.

Kur miliarderi Alex Cullen akuzohet për vrasjen e gruas së tij, thjeshtërit dhe një shërbëtoreje, Milton ia ngarkon çështjen Kevinit. Kjo kërkon më shumë nga koha e Kevinit, duke e ndarë më tej atë nga Mary Ann dhe ai fillon të fantazojë për kolegen e tij, Christabella. Mary Ann fillon të shohë vizione të grave të partnerëve duke u bërë demonike dhe ka një makth për një fëmijë që luan me vezoret e saj të hequra. Pasi një mjek e deklaron atë jopjellore, ajo i lutet Kevinit t'i kthejë në Gainesville, por ai nuk pranon. Milton sugjeron që Kevin të tërhiqet nga gjyqi për t'u kujdesur për Mary Ann, por Kevin thotë se ai ka frikë se do ta inatojë atë që i kushtoi atij çështjen.

Eddie Barzoon, partneri menaxhues i firmës, është i bindur se Kevin po konkurron për punën e tij pasi zbuloi emrin e Kevin në statutin e firmës dhe kërcënon të informojë zyrën e Prokurorit të Shteteve të Bashkuara për aktivitetet e firmës. Kevini i tregon Miltonit për kërcënimet e Edi, por Milton duket se i hedh poshtë; gjatë bisedës, Eddie rrihet për vdekje në Central Park nga endacakë me pamje demonike.

Ndërsa përgatiti Melissa Black, sekretaren e Alex Cullen, për të dëshmuar për alibinë e këtij të fundit, Kevin e kupton që ajo po gënjen dhe i thotë Miltonit se ai beson se Alex është fajtor. Milton ofron ta mbështesë atë pavarësisht dhe Kevin vazhdon, duke fituar një lirim me dëshminë e rreme të Melissa. Më pas, Kevin gjen Mary Ann të mbuluar me një batanije në një kishë aty pranë. Ajo pretendon se Milton e përdhunoi atë ditë, por Kevin këmbëngul se Milton ishte me të në gjykatë. Mary Ann lëshon batanijen e saj, duke zbuluar trupin e saj të mbuluar me prerje dhe gërvishtje. Duke supozuar se ajo u plagos, Kevin e dërgon atë në një institucion mendor. Agjenti i Departamentit të Drejtësisë së Shteteve të Bashkuara Mitch Weaver paralajmëron Kevinin se Milton është i korruptuar dhe zbulon se Gettys është arrestuar për vrasjen e një vajze të vogël. Pak çaste më vonë, Uiver goditet nga një makinë dhe vritet. Në të njëjtën kohë, gjatë ceremonisë së varrimit të Eddie, Milton, i cili ndodhet në kishë, ngul gishtin në ujin e shenjtë, i cili e bën atë të vlojë.

Alice, Kevin dhe Pam Garrety, menaxherja e rastit të tij, vizitojnë Mary Ann në institucion. Pasi e sheh Pamin si një demon, Mary Ann e godet atë, barrikadon dhomën dhe kryen vetëvrasje. Alice tregon se Milton është babai i Kevinit, të cilin e takoi në Nju Jork dekada më parë. Kevin largohet nga spitali për t'u përballur me Miltonin, i cili pranon se ka përdhunuar Mary Ann. Kevini qëllon Miltonin, por plumbat nuk e dëmtojnë atë. Milton e zbulon veten si Satani; Kevin e fajëson atë për gjithçka që ndodhi, por Milton kundërshton se ai thjesht "krijoi skenën" dhe se Kevin zgjodhi të neglizhonte Mary Ann dhe të mbronte fajtorët. Kevin e kupton se ai gjithmonë donte të fitonte, pa marrë parasysh koston. Shfaqet Christabella dhe Milton njofton se dëshiron që Kevin dhe Christabella – gjysmë motra e Kevinit – të lindin Antikrishtin. Kejvina fillimisht duket se pranon, por më pas qëllon papritur veten në kokë. Tërbimi Satanik i Miltonit e djeg për së gjalli Christabella-n, duke zbuluar fillimisht formën e tij demonike përpara se të shndërrohet në një engjëll me krahë që i ngjan Kevinit.

Papritur, Kevin e gjen veten përsëri në pushimin e gjyqit Gettys, e gjithë përvoja ka qenë një vizion i së ardhmes. Ai kthehet në sallën e gjyqit dhe gjen Mary Ann të gjallë dhe të mirë. Sapo rifillon gjyqi, Kevin, tashmë i vetëdijshëm se çfarë do të ndodhë nëse ai merr në pyetje viktimën, njofton se ai nuk mund të përfaqësojë klientin e tij, pavarësisht kërcënimit të heqjes së detyrës. Miku gazetar i Kevinit, Larry, i ofron atij një intervistë të profilit të lartë, duke i premtuar se do ta bëjë të famshëm. I inkurajuar nga Mary Ann, Kevin pajtohet. Pasi ata largohen, Larry shndërrohet në Milton, i cili thyen murin e katërt dhe deklaron: "Kotësia - padyshim mëkati im i preferuar".

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Devil's Advocate (18)" (në anglisht). British Board of Film Classification. 31 tetor 1997. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2013. Marrë më 19 prill 2013.
  2. ^ a b "The Devil's Advocate (1997)". The Numbers (në anglisht). Nash Information Services, LLC. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2020. Marrë më 8 gusht 2019.
  3. ^ a b McCarthy, Todd (10 tetor 1997). "Review: 'The Devil's Advocate'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2017. Marrë më 24 gusht 2017.
  4. ^ Stroud, Matthew (23 shtator 2009). "Filmmaker brings stories and opportunities back home". Pittsburgh Post-Gazette (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2017. Marrë më 24 gusht 2017.
  5. ^ Walston, Brandon K. (24 tetor 1997). "Pacino Steals the Show in 'Advocate'". The Harvard Crimson (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2017. Marrë më 19 gusht 2017.