Ayla: Vajza e Luftës (The Daughter of War), film

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ayla: The Daughter of War
Regjia ngaCan Ulkay
Shkruar ngaYigit Güralp
ProdhuesiCaglar Ercan
Christopher H.K. Lee
Evrim Sanal
Ayse Ilker Turgut
Mustafa Uslu
LuajnëÇetin Tekindor
İsmail Hacıoğlu
Kim Seol
Ali Atay
Damla Sönmez
Murat Yıldırım (actor)|Murat Yıldırım
MuzikaFahir Atakoglu
Shpërndarë ngaWarner Bros.
Data e publikimit
Stampa:Film dateStampa:Film date
Kohëzgjatja
124 minutes
ShtetetTurkey
South Korea
GjuhëtTurkish
Korean
English
Fitimi$16.2 million[1][2]

Ayla: Vajza e Luftës është film dramë koreano-turk i vitit 2017 me regji nga Can Ulkay. Ai u zgjodh si kandidatura turke për filmin më të mirë në gjuhë të huaj në 90-të çmimet e Akademisë, por nuk u nominua. [3] [4]

Komploti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turqia dërgon një ushtri turke në Korenë e Jugut si rezultat i thirrjes për ndihmë të bërë nga Kombet e Bashkuara kur Koreja e Veriut pushtoi Korenë e Jugut në vitin 1950. Ushtari Süleyman, një nga ushtarët e brigadës, gjen një vajzë të vogël, nëna dhe babai i së cilës u vranë në fushën e betejës. Rreshteri Süleyman i jep asaj pseudonimin Ayla sepse e gjeti në dritën e hënës. Të dy krijojnë një miqësi pavarësisht pengesës gjuhësore mes tyre, por ndahen kur Sulejmani duhej të kthehej në shtëpi. [5] [6]

Vajza e Ayla-s i bën thirrje për luftë në filmin korean reporterit jug-turk Fuldem në UNTV. Brigada Turke pushton Korenë në vitin 1950. Ayla kthehet te ushtari Süleyman në dritën e hënës. Ayla bazohet në historinë e vërtetë të Kim Eun-ja dhe Süleyman Dilbirliği, ribashkimi i vërtetë i të cilëve iu tregua toger Mesut, major Çetin İsmail dhe gjeneralit Coulter.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Çetin Tekindor në rolin e rreshter Süleyman
  • İsmail Hacıoğlu si Rreshter Süleyman i ri
 • Lee Kyung-jin si Ayla
 • Ali Atay si Ali
 • Damla Sönmez në rolin e Nuranit
 • Murat Yıldırım si Toger Mesut
 • Claudia Jessie në rolin e Marilyn Monroe
 • Eric Roberts si Maj. Gjeneral. Coulter

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ayla bazohet në historinë e vërtetë të Kim Eun-ja dhe Süleyman Dilbirliği, ribashkimi i jetës reale të të cilëve u shfaq në dokumentarin Kore Ayla të Korporatës Transmetuese Munhwa të vitit 2010, drejtuar nga Chuncheon MBC [] . . [3] [7] [8] Në kastin e mbajtur në Korenë e Jugut në vitin 2016, aktorja fëmijë Kim Seol, e cila më parë kishte luajtur rolin e Jin-ju në serialin televiziv popullor koreano-jugor Reply 1988, u zgjodh për rolin e Ayla-s së re. [8] Ko Eun-min luajti rolin e nënës së Aylës së re. [9]

Xhirimet filluan në vitin 2016. [10] Filmi u sponsorizua nga Turkish Airlines, me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës dhe Turizmit të Turqisë. Pjesa më e madhe e xhirimeve u kryen në Turqi. [3] [5] Xhirimet në Turqi përfunduan në qershor 2017. [9] Shfaqja e parë e filmit u mbajt më 11 shtator 2017 në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Toronto .  Filmi u publikua më 27 tetor 2017 në Turqi dhe 21 qershor 2018 në Korenë e Jugut . [11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ayla". Box Office Mojo. Marrë më 13 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Ayla". The Numbers. Marrë më 23 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c "Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu". Hürriyet Daily News. 24 gusht 2017. Marrë më 24 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Turkey" defined multiple times with different content
 4. ^ Holdsworth, Nick (25 gusht 2017). "Oscars: Turkey Selects 'Ayla: The Daughter of War' for Foreign-Language Category". The Hollywood Reporter. Marrë më 25 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Betul, Sinem (2 maj 2017). "'Ayla,' a movie based on a heart-breaking 65-year-old real-life story". korea.net. Marrë më 27 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "korea.net" defined multiple times with different content
 6. ^ Mitchell, Robert (25 gusht 2017). "Turkey Selects True-Life Drama 'Ayla' as Foreign-Language Oscar Entry". Variety. Marrë më 27 gusht 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ 'MBC 스페셜' 한국전쟁 고아소녀 아일라(김은자), 60년 만에 만난 터키 아버지와 눈물의 포옹 [MBC Special: Korean War orphan Ayla (Kim Eun-ja) meets with Turkish father after sixty years in tear-filled scene]. Busan Ilbo. 6 mars 2017. Marrë më 27 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b '응팔' 진주 김설, 한국-터키 합작영화 ‘아일라’ 주연 발탁 [Kim Seol, who played Jin-ju in 'Reply 1988', chosen for role in South Korea–Turkey joint production 'Ayla']. Newsen. 23 nëntor 2016. Marrë më 27 gusht 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b 고은민, 한국*터키 합작영화 '아일라'출연…터키 현지촬영 완료 [Ko Eun-min appears in Turkish joint production 'Ayla'; local filming in Turkey complete]. Korea Economic Daily Television. 4 korrik 2017. Marrë më 27 gusht 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "WowTV" defined multiple times with different content
 10. ^ Grobar, Matt (30 tetor 2017). "Ayla: The Daughter Of War' Director On Bringing Harrowing True Story To The Big Screen". Deadline Hollywood. Marrë më 27 prill 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ {Emily Ratajkowski: {Huffington Post|url=https://www.huffpost.com/entry/erdogans-big-new-york-week-ends-not-with-a-bang-but-a-whimper_n_57e5993ce4b0e28b2b54153f%7Cdate=April 2020}}