Aziz Kelmendi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aziz Kelmendi
Emri: Aziz
Mbiemri: Kelmendi
Lindi më: 15 janarë 1967
Vendlindja: Lipjan Krahina Socialiste Autonome e Kosovës, RSFJ
Vdiq më: 3 shtatorë 1987
Vdiq në: Paraçin
Profesioni: Ushtarë

Aziz Kelmendi lindi më 15 janarë 1967Lipjan,Krahina Socialiste Autonome e Kosovës, RSFJ sot Republika e Kosovës. Vdiq në Paraçin më 3 shtator 1987 Ishte ushtar i Ushtrisë Popullore Jugosllave, i cili më 3 shtator të vitit 1987 i armatosur me një pushkë automatike, vret katër rekrutë të JNA-së. Kjo ngjarje është e njohur si masakra e Paraçinit. Në këtë ngjarje janë plagosur edhe pesë ushtarë të tjerë. Vrasjet ndodhin në kazermën "Branko Krsmanoviç" në Paraçin. Pas këtij incidenti Aziz Kelmendi hiku dhe u msheh afër një kodre që quheshte kodra e karagjorhjes dhe gjindeshte afër kazermës ku pastaj u rethua nga policia ushtarake e JNA-së,ku edhe u vra nga policia ushtarake,kurse sipas verzionit të JNA-së Aziz Kelmendi kreu vetëvrasje. Sipas versionit zyrtar të ngjarjeve, ai kreu vetëvrasje meqë dyshohet në vetëvrasje, dhe poashtu flitet per nje montazhe te prapafshehur. Mediat e atëhershme kët incident e përdorën për nxitje të atmosferës politike ku shtypi zyrtar e quajti E shtënë në Jugosllavi në gjuhën sërbokroate Pucanj na Jugoslaviju

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1] [2]