Baça Bazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Praktika Baça Bazi Kuptimi: "dëshirë per fëmijët" ose "të qënit interesuar në fëmijët" në dialektin iranian dhe "duke luajtur me fëmijët" në dialektin afgan; i njohur gjithashtu si baça nga baçeh Persisisht që thotë بچه "fëmije, i riu, djaloshi". Këtë fenomen është në thelb pederasti afgane: skllavëria seksuale dhe prostitutim [1], në të cilën djem para së moshës së pjekurisë seksuale dhe adoleshentë janë shitur të njerëzve të pasur ose të fuqishëm për argëtim dhe aktivitete seksuale. Ky biznes lulëzon në Afganistan, ku shumë njerëz t'i mbajtur ata djem si simbole të statusit.[2][3] Disa prej individëve të përfshirë raportojnë se janë të detyruar në seks. Autoritetet nuk janë më në përpjekje për të parandaluar praktikën, edhe për shkak se shumë klientë e kësaj praktike janë ish komandantë të fuqishme dhe të mirë-armatosur[4].

Një film dokumentar nga Majibullah Quraishi në lidhje me praktikën u shfaq nga Shoqëria Mbretërore e Arteve në Mbretërinë e Bashkuar më 29 mars, 2010 [5] and aired by the U.S. TV series PBS Frontline on 20 April 2010.[2] dhe transmetoi me kanalin televiziv PBS, si seria "Frontline", në Sh.B.A. më 20 prill 2010. Praktika është e paligjshme sipas ligjit afgane , duke qenë "kundër dy ligjit të sheriatit dhe të Kodit Civil e Afganistanit", por ligjet zbatohet rrallë kundër shkelësve të fuqishme, dhe policia thuhet se janë bashkëfajtorë në krimet e lidhura. ",[6] but the laws are seldom enforced against powerful offenders and police have been reportedly complicit in related crimes.[7][8]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Boys in Afghanistan Sold Into Prostitution, Sexual Slavery", Digital Journal, Nov 20, 2007
  2. ^ a b "The Dancing Boys of Afghanistan", PBS Frontline TV documentary, April 20, 2010
  3. ^ Qobil, Rustam (7 shtator 2010). "The sexually abused dancing boys of Afghanistan". BBC News. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Afghan boy dancers sexually abused by former warlords". Reuters. 18 nëntor 2007. Marrë më nëntor 24, 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "True Stories: The Dancing Boys of Afghanistan" Archived 31 August 2010[Date mismatch] at the Wayback Machine., March 29, 2010
  6. ^ Boone, Jon (2 dhjetor 2010). "Foreign contractors hired Afghan 'dancing boys', WikiLeaks cable reveals". The Guardian. London. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Quraishi, Najibullah Uncovering the world of "bacha bazi" at New York Times April 20, 2010
  8. ^ Bannerman, Mark The Warlord's Tune: Afghanistan's war on children at Australian Broadcasting Corporation February 22, 2010