Babidi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Babidi (バビディ) është personazh fiktiv në serinë Dragon Ball. Ai shfaqet në Dragon Ball Z dhe Dragon Ball GT.

Babidi është një magjistar i keq alien dhe djali i Bibidit.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babidi është një magjistar i pamëshirshëm dhe nuk ndjen pendim për eliminimin e ndokujt, madje edhe ndjekësve të tij më besnikë, duke i konsideruar ata si foragjere për planin e tij kryesor. Ai vret ata që e tejkalojnë dobinë e tyre thjesht për të kënaqur indulgjencën e tij sadiste, duke treguar se ai kujdeset vetëm për jetën e tij dhe askush tjetër. Kurdoherë nën një kërcënim të menjëhershëm, ai tregohet duke ikur ose duke bërë panik, duke zbuluar frikacakët dhe mbrojtjen e vërtetë nën pjesën e jashtme të tij të pretenduar dhe të drejtuar. Kur Goku u largua nga lufta e tij kundër Majin Buu, Babidi u zemërua dhe urdhëroi Buu të gjente dhe vriste Gokun dhe nuk pranoi ta linte të shkonte pa marrë parasysh se çfarë. Sidoqoftë, ai do të shprehë keqardhje nëse e kupton se ai ishte tepër i nxituar në eliminimin e tyre, siç dëshmohet nga reagimi i tij kur zbuloi se energjia e Gohanit në formën e tij Super Saiyan 2 kishte gjysmën e prodhimit të nevojshme për të zhveshur vulën në kapsulën e Majin Buu. Kur përballet me dikë më të dobët se vetvetja, ose kur ndihmohet nga njëri prej ndjekësve të tij shumë më të fortë, Babidi do të tallet vazhdimisht me kundërshtarët e tij dhe do t'i gjykojë ata. Sidoqoftë, kur të përballet me një rrezik të plotë, Babidi do të ulërijë dhe dridhet nga frika, duke humbur qëndrimin e tij të qetësuar dhe djallëzor dhe do të ulet në çdo nivel vetëm për të shpëtuar jetën e tij. Në anime, ai gjithashtu herë pas here demonstron një natyrë më të mprehtë ndaj përhumbjeve të tij, gjë që ishte veçanërisht e dukshme vetëm disa minuta para vdekjes së tij në duart e Majin Buu, ku ai vazhdoi të rrokulliset nga Goku në përgjigje të këtij të fundit duke iu referuar si një "krimb frikacak" ndërsa po largohej. Ai është gjithashtu jashtëzakonisht arrogant dhe hipokrit, pasi ai fillimisht nuk arriti të parashikojë mundësinë e Buu dukej i zbehtë në dukje duke e tradhëtuar, madje duke e porositur Buu të vriste Dabura besnike që u përpoq të vriste Buu pasi e kuptoi se ai ishte shumë i fuqishëm për zotërinë e tij për ta kontrolluar dhe ishte një kërcënim për të gjithë përfshirë edhe vetë Babidi. Sidoqoftë, si rezultat, Babidi nuk kishte njeri që ta mbronte nga Majin Buu kur frika e Dabura përfundimisht u bë e vërtetë. Ai është gjithashtu disi hakmarrës, pasi në Ferr, ai është në mesin e shumë batakçit që shikuan luftën e Buu dhe Saianët. Babidi pretendon të pajtohet me batakçinjtë e tjerë kur e sheh Goku të mposhtet, kur ai largohet dhe ka shumë dëshirë që Goku ta mposht Buu, pasi Buu e tradhtoi atë.

Fuqia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babidi është fizikisht i dobët por fuqia e tij e vërtetë qëndron në aftësitë e tij magjike të jashtëzakonshme, fillimisht ai posedonte vetëm një pjesë të fuqisë së Bibidit, duke fituar të gjitha me vdekjen e Bibidit dhe duke e tejkaluar atë shumë gjatë kohës së përpjekjes së tij për të ringjallur Buu. Kur ai priste të luftojë Shinin, ai shprehet se energjia e tij magjike është më e madhe se babai i tij dhe beson se ai mund ta mposht Shinin. Ai është në gjendje të ndërtojë barriera energjetike që mund të rezistojnë pjesërisht duke u goditur nga sulmet nga Buu i pafajshëm të cilat mund të dëmtojnë Majin Vexhita në formën e tij Super Saiyan 2. Sidoqoftë sulmet e tij në Pikolo si Super Namekian provuan të ishin asgjë më shumë sesa një bezdi dhe me përpjekje Pikolo vazhdoi të prishë pengesën e tij dhe ta ndante lehtësisht në gjysmë.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]