Babsk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Babsk
Koordinat 51° 50' 22'' V
20° 21' 04'' L
Rrethet Łódzkie
Popullsia
(2005)
690 banorë
Posta 96-205
Prefiksi telefonik +46 nga Polonia
Targa e automjeteve ERW
Babsk - Kisha (1806)

Babsk është një fshat i Polonisë qendrore, dhe gjëndet midis Varshava dhe Łódź, afër Skierniewice, në lumin dhe ka 690 banorë (viti 2005). Është kryeqyteti i komunës (gmina) Biała Rawska, i pavarur nga konteja e Rawa Mazowiecka dhe Voivodati i Łodzit (województwo łódzkie).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]