Bahri Abdurrahmani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bahri (Abdurrahman) Abdurrahmani (1911-1972) nga Pazarin e Ri, ishte veprimtar shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bahri Abdurrahmani shkollimin fillor e kreu në vendlindje, ndërsa gjimnazin në Beograd dhe Fakultetin ekonomik në Vjenë. Në vitin 1941 ndihmoi Haqif Blytën për ngritjen e administratës shqiptare në Pazarin e Ri dhe si veprimtar i Komitetit të Kosovës dhe i Lidhjes Popullore Shqiptare u angazhua për bashkimin e tërë Sanxhakut më Shqipërinë. Gjatë viteve 1942-1944 u mor me tregёti dhe krijoi lidhje në mbarë Shqipërinë dhe më gjërë. Mbarimi і luftёs e gjeti nё Tiranё, por organet e pushtetit komunist e arrestuan, і konfiskuan pasurinё dhe ja dorёzuan OZN-as. Pas vuajtjes sё dёnimit prej 10 vjetёsh nё burgun e Mitrovicёs sё Sremit u largua jashtё vendit dhe vdiq nё Stamboll.(19.07.1972)[1]

shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hajrizi, F. : Rexhep Mitrovica me bashkpunëtor, miq, Libri Shkollor Prishtinë 2022,faqe 440