Bains, Haute-Loire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bains
Qytet
Vendndodhja
Bains is located in Franca
Bains
Bains
45°00′37″V 3°46′33″L / 45.010278°V 3.775833°L / 45.010278; 3.775833Koordinatat: 45°00′37″V 3°46′33″L / 45.010278°V 3.775833°L / 45.010278; 3.775833
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Qarku Arrondissement Le Puy-en-Velay
Kantoni Solignac-sur-Loire
Ndërbashkësia CA du Puy-en-Velay
Kryetari Michel Decolin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 37.56 km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
INSEE 43018


Bains është një komunëFrancë. Bains bën pjesë në departamentin Haute-Loirerajonit Auvergne-Rhône-Alpes. Komuna ka një popullsi prej 1236 banorë (regjistrimi 2009) dhe sipërfaqe 37.56 km².

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962815—    
1968812−0.4%
1975852+4.9%
1982841−1.3%
1990917+9.0%
19991.030+12.3%
20061.131+9.8%
20091.236+9.3%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]