Jump to content

Bale, Kroaci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bale ( italisht: Valle , më parë Valle d'Istria;) është një vendbanim dhe komunë në Qarkun e Istrias, Kroaci .

Origjina e vendbanimit qëndron në fortesën romake të Castrum Vallis, e ndërtuar nga Caius Palcrus për të mbrojtur rrugën e kripës nga PulaPoreč . [1]

Komuna mbulon një sipërfaqe totale prej 81.65 square kilometres (31.53 sq mi) [2] dhe ka një popullsi totale prej 1,127. Komuna është zyrtarisht dygjuhëshe, kroatisht dhe italisht, prandaj të dy emrat janë zyrtarë dhe të barabartë. Bale është i lidhur me rrjetin e autostradave kroate nga një dalje në autostradën A9 (E751 ), pjesë e Istrian Y. [3]

Janë tre vendbanime brenda komunës (që nga viti 2006), ato janë:

Komuna e Bales kufizohet me qytetin Rovinj, komunat Kanfanar, Svetvinčenat dhe Vodnjan. Fshati është 13 km larg nga Rovinj dhe 20 km nga Pula . Bashkisë i përkasin shkëmbinjtë e Kolonës dhe Porerit.

Sipërfaqja e komunës Bale është 81,90 km2. [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bale Istra". histrica.com (në kroatisht). Marrë më 16 nëntor 2016.
  2. ^ "Welcome to Bale". bale-valle.hr. Marrë më 17 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Općina Bale - Valle". www.opcina.bale-valle.hr. Marrë më 2021-07-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Central Bureau of Statistics". www.dzs.hr. Marrë më 2021-07-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Turistička zajednica Općine Bale". www.bale-valle.hr. Marrë më 2021-07-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)