Jump to content

Ballkania (shteti i propozuar)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ballkania: Kosova (e kuqe e lehtë), Serbia (e verdhë) dhe Mali i Zi (blu e lehtë)

Ballkania ishte emri i një shteti të propozuar në Ballkan, i sugjeruar nga politikani Adem Demaçi në vitin 1993.

I synuar si një rrugëzgjidhje për konfliktin etnik serbo-shqiptar, ai do ta kishte transformuar Jugosllavinë e tretë në një konfederatë demokratike të përbërë nga Serbia, Kosova dhe Mali i Zi.

Propozimi doli jashtë loje kur Mali i Zi shpalli pavarësinë në vitin 2006, dhe pasi Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008.

Një konfederatë me emrin "Ballkania" e udhëhequr nga Rumania u propozua gjithashtu nga historiani rumun Victor Papacostea në 1936 për të zgjidhur konfliktet rajonale.[1][2][3][4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "BALKANIA – TO BE OR NOT TO BE". Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2021. Marrë më 12 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Demaci in Belgrade
  3. ^ Interview: Adem Demaci, the best known Albanian political prisoner in the former Yugoslavia
  4. ^ Nyagulov, Blagovest (2012). "Ideas of federation and personal union with regard to Bulgaria and Romania". Bulgarian Historical Review (3–4): 36–61. ISSN 0204-8906. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)