Banesa e Sul Hupit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa e Sul Hupit
Banesa e Sul Hupit is located in Shqipëria
Banesa e Sul Hupit
Banesa e Sul Hupit në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Dushaj, Bulqizë, Dibër, Shqipëri
Koordinatat 41°31′44″V 20°17′59″L / 41.528972°V 20.299694°L / 41.528972; 20.299694Koordinatat: 41°31′44″V 20°17′59″L / 41.528972°V 20.299694°L / 41.528972; 20.299694
Ndërtuar Rilindje
Organi drejtues DRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 08.01.1977
Nr. i referencës BZ010
Tipologjia Shtepi banimi

Banesa e Sul Hupit është një monument i trashëgimisë kulturore në Dushaj, rrethi i Bulqizës, në qarkun e Dibrës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "08.01.1977". Kjo kulle ka qenë tre katëshe, por kati i tretë është shembur dhe sot ndërtesa është dy katëshe. Kulla është e rrethuar me oborr vetëm përpara saj.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I BULQIZES (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 20 dhjetor 2016. Marrë më 11 tetor 2016.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Marrë më 13 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]