Jump to content

Banka Kombëtare e Serbisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Banka Kombëtare e Serbisë
Народна банка Србије
Narodna Banka Srbije
Zyra qendrore e Bankës Kombëtare të Serbisë
Zyra qendrore e Bankës Kombëtare të Serbisë
Zyra qendroreNemanjina 17, Beograd
Themeluar2 korrik 1884
Prona100% pronë e shtetit
GuvernatoreJorgovanka Tabaković
ValutaDinari serb
RSD (ISO 4217)
Rezervat10 160 milionë € (~1,2 trilionë RSD)
Norma e bankës3.25%
Synimi i normës së interesit5.00%
Faqja zyrtarewww.nbs.rs

Banka Kombëtare e Serbisë (serbisht: Народна банка Србије) është banka qendrore e Serbisë. Themeluar më 1884,[1] përgjegjësitë e bankës janë: politika monetare, emetuesi i vetëm i kartëmonedhave dhe monedhave serbe, mbrojtja e stabilitetit të çmimeve dhe promovimi i stabilitetit të sistemit financiar brenda Serbisë.[2] Organet e NBS janë Bordi Ekzekutiv, Guvernatori dhe Këshilli i Guvernatorit.

Guvernatorja aktuale e bankës është Jorgovanka Tabaković.[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selia e vjetër e Bankës Kombëtare të Serbisë

Banka u themelua fillimisht më 2 korrik 1884 si Banka Kombëtare e Privilegjuar e Mbretërisë së Serbisë. U modelua sipas Bankës Kombëtare të Belgjikës, e konsideruar në atë kohë të ishte në pararojë të institucioneve moderne bankare.[4] Guvernator i parë i bankës ishte Aleksa Spasić. Pas Luftës së Parë Botërore, banka pësoi disa ndryshime ndërsa vendi u zgjerua dhe përfundimisht u bë Jugosllavi, ndërsa banka u riemërua Banka Kombëtare e Jugosllavisë. Nuk ishte deri në vitin 2006 që mbetja e fundit e Jugosllavisë u zhduk dhe banka u kthye në monedhën serbe, dhe emrin e saj origjinal, Banka Kombëtare e Serbisë.

Guvernatorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë është lista e guvernatorëve të Bankës Kombëtare të Serbisë që nga ri-themelimi i saj në 2003.

  • Mlađan Dinkić (4 shkurt 2003 - 22 korrik 2003)
  • Kori Udovički (23 korrik 2003 - 25 shkurt 2004)
  • Radovan Jelašić (25 shkurt 2004 - 28 korrik 2010)
  • Dejan Šoškić (28 korrik 2010 - 6 gusht 2012)
  • Jorgovanka Tabaković (6 gusht 2012 - prezent)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "National Bank of Serbia Archive" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2016. Marrë më 2 shtator 2012.
  2. ^ "About the NBS". Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2019. Marrë më 24 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Management of the Bank". Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2017. Marrë më 24 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Tradition of Central Banking" (në anglisht). National Bank of Serbia. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2013. Marrë më 13 prill 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]