Bankim Chandra Chatterjee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bankim Chandra Chatterjee
U lind më27 qershor 1838
Naihati, Presidenca e Bengalit, India Britanike
Vdiq më8 prill 1894
Kalkuta, Presidenca e Bengalit, India Britanike
KombësiaIndian
EdukimiUniversiteti i Kalkutës
Gjinitë letrareLetërsi
Punët e shquaraDurgeshnandini
Sakuttaala
Devi Chaudhurani
Anandamath
Vande Mataram

Bankimchandra Chatterjee ose Bankimchandra Chatjee[1] (27 qershor 1838[2]–8 prill 1894)[3] ishte shkrimtar, poet dhe gazetar indian.[4] Ai ishte kompozitor i Vande Mataram dhe aktivistë frymëzues gjatë Lëvizjes së pavarësisë së Indisë. Chattopadhyay shkroi trembëdhjetë romane dhe shumë traktate serioze, serio-komike, satirike, shkencore dhe kritike në bengalisht. Punimet e tij u përkthyen gjerësisht në gjuhë të tjera rajonale të Indisë, si dhe në anglisht. Ai lindi në 13 Ashard 1245, sipas kalendarit bengale.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chattopadhyay vlerësohet gjerësisht si një figurë kryesore në rilindjen letrare të Bengalit, si dhe nënkontinentin më të gjerë Indian. Disa nga shkrimet e tij, duke përfshirë romane, ese, dhe komente, ishin një ndarje nga shkrimet tradicionale indiane të drejtuara nga vargjet dhe siguruan një frymëzim për autorët në të gjithë Indinë.[4]

Kur Bipin Chandra Pal vendosi të fillojë një ditar patriotik në gusht 1906, ai e quajti atë Vande Mataram, pas këngës së Chattopadhyay. Lala Lajpat Rai botoi edhe një ditar me të njëjtin emër.

Chattopadhyay lindi në një familje ortodokse Bengali Brahmin, më i riu nga tre vëllezërit, te Yadav Chandra Chattopadhyaya dhe Durgadebi. Babai i tij, një zyrtar qeveritar, vazhdoi të bëhej zëvendës koleksionist i Midnapore. Një nga vëllezërit e tij, Sanjib Chandra Chattopadhyay ishte gjithashtu një romancier dhe ai njihet për librin e tij të famshëm "Palamau". Bankim Chandra dhe vëllai i tij i moshuar të dy kishin shkollimin e tyre nga shkolla kolegjike Midnapore (asokohe Shkolla Qeveritare Zilla), ku ai shkroi poezinë e tij të parë. Ai u arsimua në Kolegjin Hooghly Mohsin (themeluar nga filantropi bengal, Muhammed Mohsin) dhe më vonë në Presidency College, Kalkuta, duke u diplomuar me një diplomë në Arte në vitin 1858. Ai më vonë ndoqi Universitetin e Kalkutës dhe ishte një nga dy kandidatët që kaloi provimin përfundimtar për t'u bërë maturantët e parë të shkollës.[5] Ai më vonë mori një diplomë në juridik, gjithashtu, në vitin 1869. Në vitin 1858, ai u emërua zëvendës koleksionist (i njëjti lloj pozicioni i mbajtur nga babai i tij) i Jessores. Ai vazhdoi të bëhej zëvendës magjistratur, duke u pensionuar nga shërbimi qeveritar më 1891. Vitet e tij në punë ishin të mbushura me incidente që e sollën atë në konflikt me britanikët në pushtet.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Imagjinate
 • Durgeshnandini (March 1865)
 • Kapalkundala (1866)
 • Mrinalini (1869)
 • Vishabriksha (Pema e helmuar, 1873)
 • Indira (1873, rishikuar 1893)
 • Jugalanguriya (1874)
 • Radharani (1876, u zgjerua më 1893)
 • Chandrasekhar (1877)
 • Kamalakanter Daptar (Prej tryezës së Kamlakanta, 1875)
 • Rajani (1877)
 • Krishnakanter Uil (Trashëgimia e Krishnakanta, 1878)
 • Rajsimha (1882)
 • Anandamath (1882)
 • Devi Chaudhurani (1884)
 • Kamalakanta (1885)
 • Sitaram (mars 1887)
 • Muchiram Gurer Jivancharita (Jeta e Muchiram Gur)
Komentime fetare
 • Krishna Charitra (Jeta e Krishnës, 1886)
 • Dharmatattva (Parimet e Fesë, 1888)
 • Devatattva (Parimet e Hyjnisë, botuar pas vdekjes)
 • Srimadvagavat Gita, një komentim i Bhagavad Gita (1902 – botuar pas vdekjes)
Koleksione poezie
 • Lalita O Manas (1858)
Ese
 • Lok Rahasya (Ese në Shoqëri, 1874, u zgjerua më 1888)
 • Bijnan Rahasya (Ese në Shkencë, 1875)
 • Bichitra Prabandha (Ese të Ndara), Vëllimi i parë (1876) dhe Vëllimi i dytë (1892)
 • Samya (Barazia, 1879)

Romani i parë i Chattopadhyay ishte në anglisht, Gruaja e Rajmohan dhe ai gjithashtu filloi të shkruante esetë e tij fetare dhe filozofike në anglisht.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Bankim Chandra Chatterjee". Encyclopædia Britannica. Marrë më 30 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "History & Heritage". north24parganas.gov.in. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2017. Marrë më 27 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Merriam-Webster's Encyclopedia of Literature. Merriam-Webster. 1995. fq. 231. ISBN 978-0-87779-042-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "Bankim Chandra: The First Prominent Bengali Novelist", The Daily Star, 30 June 2011
 5. ^ Islam, Sirajul (2012). "Chattopadhyay, Bankimchandra". përmbledhur nga Islam, Sirajul; Jamal, Ahmed A. (red.). Banglapedia: National Encyclopedia of Bangladesh (bot. Second). Asiatic Society of Bangladesh. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)